Nowy numer 4/2021 Archiwum

Trwają Dni Xaverianum

Pierwszym gościem był Arkadio, człowiek żyjący z pasją, który z pasją też zachęca innych, by robili w życiu to, co kochają.

– W sobotę mieliśmy warsztaty pisania tekstów i DJ-owania. Jedne poprowadził Arkadio, a drugie DJ Długi. Nie byliśmy hip-hopowym towarzystwem, ale bawiliśmy się świetnie. Myślę, że każdy czegoś nowego się nauczył – opowiada Magda Mika z Xaverianum. – Dostaliśmy m.in. zadanie napisania własnej zwrotki. To, co napisaliśmy, zostało zaprezentowane i nagrane w niedzielę wieczorem na koncercie Arkadio – dopowiada.

Z kolei w poniedziałkowy wieczór, 25 listopada, w ramach 20. Dni Xaverianum odbyła się konferencja „Rób to, co kochasz”. To projekt przygotowany przez Arkadio wraz z Kamilem Bednarkiem – muzykiem, Aleksandrem Betą – mistrzem Polski w judo, CeZikiem – muzykiem i showmanem, oraz Dominiką Stankiewicz – doradcą zawodowego. Celem tego projektu jest zachęcanie młodych ludzi, by nie rezygnowali z marzeń, realizowali swoje pasje.

– Kiedyś dostałem sondę zrobioną przez kobietę, na rękach której umierały setki ludzi. Pracowała w hospicjum i rozmawiając z różnymi osobami w ostatnich chwilach ich życia zadawała im pytanie: czego najbardziej żałują?. Najczęściej ludzie żałowali tego, że nie żyli tak, jak tego chcieli, a żyli tak, jak mówiło im społeczeństwo, inni ludzie, moda, telewizja – mówił 23-letni raper z Nowego Sącza, zachęcając, by w życiu pójść za tym, co podpowiada serce.

– Wśród kolejnych odpowiedzi pojawiały się takie, że ludzie żałowali, że za dużo pracowali, że nie spędzili tak dużo czasu ze swoimi bliskimi, ze znajomymi, z ludźmi, na których im zależało – podkreślał Arkadio. – Nie chcę umierając pomyśleć sobie o tym, że czegoś w życiu nie zrobiłem, że nie poszedłem za swoją pasją, za swoim talentem, za tym, co Bóg włożył w moje serce – mówił, opowiadając historię swojego życia.

Jako 9-latek sięgnął po papierosy, jako 12-latek palił już marihuanę. Za czasem zajął się handlem, popadł w długi. Straszyli go poprawczakami, ale groźby niewiele dały. Pomógł mu starszy brat, który podprowadził go do Kościoła. Dzięki o. Fabianowi zrozumiał, że chrześcijanin to facet z krwi i kości, który realizuje swoje pasje i talenty. Arkadio opowiadał o swoim życiu, by pokazać, że nawet z takiego miejsca można pójść dalej.

– Rzadko ludzie budują na tym, co jest ich najmocniejszą stroną. To błąd. Bo nie chodzi o to, by jakoś żyć – podkreślał, zachęcając, by poznać swoje talenty, czyli odkryć, co lubi się robić i co jednocześnie nie sprawia nam trudności i dobrze nam wychodzi. By wejść na drogę robienia tego, co się kocha, na pewno trzeba mieć marzenie. Trzeba pokonać niedowierzanie, strach, wątpliwości, które są w człowieku. Trzeba też mieć determinację, która oznacza, że człowiek się nie poddaje, próbuje dalej i na pewno trzeba zacząć od pierwszego, choćby drobnego kroku.

Spotkanie z Arkadio to dopiero początek 20. Dni Xaverianum. Dziś o 20.00 Msza św. akademicka, a po niej bal. A w kolejnych dniach:

27 listopada, godz. 19.00 – Film „Odważni” (wstęp wolny)

28 listopada, godz. 19.00 – Festiwal piosenki studenckiej „Nocne śpiewanie”.

30 listopada, godz. 10.00 – Msza św. za śp. o. Józefa Czaplaka SJ, spotkanie absolwentów; godz. 19.00 – Kabaret Hrabi (bilety 20/30 zł)

1 grudnia, godz. 20.00 – Msza św. akademicka

2 grudnia, godz. 19.00 – Spektakl grupy „Spotkanie z poezją” pt. „Jeżeli Boga nie ma...” na podstawie wierszy Cz. Miłosza i W. Szymborskiej (wstęp wolny)

3 grudnia, godz. 19.00 – Gala „Żar Serca” i koncert zespołu Raz Dwa Trzy (bilety 20/30 zł)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama