Nowy numer 25/2018 Archiwum

Popołudnie z Eichendorffem

Koncertem, podczas którego wyśpiewano poezję naszego romantyka uczczono rocznicę jego śmierci.

Spotkanie ku czci swojego patrona zorganizowała Biblioteka Caritas w Opolu, nosząca imię sławnego poety.

Z tej okazji do stolicy województwa zawitały solistki  Opery Śląskiej w Bytomiu - Sabina Olbrich-Szafraniec, Magdalena Spytek-Stankiewicz oraz Grażyna Griner, pianistka.'

- Spotykamy się tak, jak to było w czasach Eichendorffa, przy kawie, w kameralnym miejscu. Wówczas też życie towarzyskie i takie koncerty odbywały się nie w publicznych centrach kultury ale w salonach, może piękniejszych, okazalszych, bo w pałacykach i dworkach ale w salonach. Gdy usłyszano muzykę, pieśń rozmowy na moment zamierały i wszyscy słuchali - opowiadał ks. Piotr Tarliński.

W iście salonowej atmosferze zabrzmiały zatem słowa śląskiego romantyka do muzyki Feliksa Mendelssohna Barthody'ego, jego siostry, Fanny Hensel czy Adolfa Jensena.

Było o lesie, wędrówkach, miłości, szczęściu, wiosennej nocy i pierwszym spotkaniu. Była też jedna z pieśni do słów Hymnu o miłości św. Pawła z jego Listu do Koryntian.

Artystki zaprezentowały też twórczość innych twórców tego okresu - Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa.

Pomiędzy kolejnymi utworami ciekawostki o muzyce tamtych czasów opowiadał ks. Piotr Tarliński.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma