Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wasza pomoc, nasza siła!

Wiec poparcia dla protestujących Ukraińców w Opolu.

- Polska wspiera Ukrainę! Wasza pomoc, nasza siła! – skandowało kilkudziesięciu młodych Ukraińców na opolskim placu Wolności w poranek 2 grudnia br. Na wiec poparcia dla protestujących na Ukrainie przeciwko antyunijnej i prorosyjskiej polityce prezydenta Janukowycza przyszli ukraińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego, kilku Ukraińców mieszkających w Opolu oraz kilkudziesięciu wspierających ich Polaków.

- Oni potrzebują pomocy, tak jak myśmy kiedyś potrzebowali. Dlatego między innymi tu przyszedłem. Nie wiem czy to dużo pomoże, ale w czasach kiedy my chcieliśmy mieć pomoc z całego świata to nawet najdrobniejszy gest nam pomagał. To jest również sprawa naszej suwerenności. Im dalej jesteśmy jako Europa na wschodzie, tym lepiej. Dlatego bardzo popieram ukraińskie dążenia – powiedział Roman Kirstein, jeden z przywódców opolskiej „Solidarności” lat 80.tych.

Na wiecu obecna była m.in. prorektor UO prof. Wiesława Piątkowska – Stepaniak, orędowniczka współpracy polsko-ukraińskiej, współtwórczyni projektu Centrum Partnerstwa Wschodniego, dzięki któremu w Opolu studiują młodzi Ukraińcy. – Państwo studenci macie prawo manifestować, aby Ukraina dołączyła do grona państw Unii Europejskiej. Solidaryzujemy się z państwem i wspieramy państwa dążenia. Wyrażamy nadzieję, że Ukraina jakkolwiek dzisiaj – nie wchodząc w wielką politykę – znalazła się może na zakręcie, podąży tą drogą, którą państwo, młodzi obywatele Ukrainy widzicie. Solidaryzuję się z Wami – mówiła pani prorektor. Jej słowa przyjęto aplauzem i okrzykami „Djakujemo! Djakujemo!”.

Na maszt przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego z inicjatywy wiceprzewodniczącego rady miasta Opola Marcina Ociepy wciągnięto trzy flagi: ukraińską, polską i unijną. Ukraińcy wznosili okrzyki „Sława Ukrainie”, odśpiewali hymn narodowy, a wspólnie z Polakami „Hej, sokoły!”. Znamienny jest być może także fakt, że wiec solidarności ukraińsko-polskiej miał miejsce obok ronda noszącego imię Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama