Gościem Salonu Podróżników był ks. Adam Kondys, który siedem lat mieszkał w Ziemi Świętej.
Ks. Adam Kondys opowieść o Betlejem rozpoczął od malowniczej, XIX-wiecznej ryciny, która przedstawia miasto narodzenia Jezusa. Ucestniczy spotkania zobaczyli niewielką miejscowość, dużo otwartej przestrzeni, zieleń. Dla kontrastu prelegent pokazał zdjęcie współczesne z ciasną, nowoczesną zabudową. – Betlejem bardzo się zmieniło od XIX wieku. Dziś jest miastem nowoczesnym, choć niezbyt dużym. Ma 21 tysięcy mieszkańców, a razem z miastami satelickimi Bayt Sahur i Bayt Jala – 61 tysięcy – wyjaśniał ks. Kondys, dopowiadając, że z braku pracy bardzo wiele osób wyjeżdża za chlebem. – Największa emigracja palestyńskich chrześcijan skierowana jest do Ameryki Południowej – tłumaczył.
– Betlejem Judzkie jest miastem rozsławionym narodzinami Mesjasza. Wprawdzie w Galilei również jest miejscowość o nazwie Betlejem, ale wszystkie teksty biblijne, szczególnie proroctwo mesjańskie odnoszą się do Betlejem Judzkiego – mówił ks. Adam Kondys, który większą część swojej opowieści poświęcił Bazylice Narodzenia Pańskiego. Już z zewnątrz dostrzeżemy, że jest to miejsce, w którym swój skrawek przestrzeni mają różne wyznania chrześcijańskie. Zobaczymy wieżę kościoła ormiańskiego, krzyż kościoła greckiego czy klasztor franciszkański i kościół św. Katarzyny, należący do katolików. – Jest to też ważne miejsce dla muzułmanów. Będąc w Grocie Narodzenia nie raz widziałem muzułmanów, którzy w mniejszych bądź większych grupach tutaj przychodzili – opowiadał ks. Kondys.
W naszych wyobrażeniach sceny Narodzenia Pańskiego królują stajenki. Tymczasem Pan Jezus narodził się w grocie. Miejsce narodzenia symbolizuje srebrna gwiazda, 14-ramienna, wokół której palą się lampy oliwne. Każda z tych lamp należy do innego wyznania chrześcijańskiego. – Właśnie tutaj zapala się Betlejemskie Światełko Pokoju, które harcerze przywiozą również do Opola – zaznaczał gość Salonu Podróżników.
Katolicki kościół św. Katarzyny przylega do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. To z tego miejsca, po Pasterce figurka Dzieciątka przenoszona jest w procesji go Groty Narodzenia. – Ale dawnym tradycjom towarzyszą też całkiem nowe. Na Placu Żłóbka od kilku lat w okresie przedświątecznym ustawiana jest wysoka choinka rozświetlona światełkami. Odbywają się też liczne koncerty. Z kolei w dniu Wigilii mieszkańców budzi dźwięk bębnów. To grupy skautów maszerują przez miasto, grając na różnych instrumentach – opowiadał ks. Kondys.
– Poznałem ks. Adama Kondysa, kiedy był wikarym w mojej parafii św. Jacka w Opolu. Wygłosił wtedy podobną prelekcję dla parafian – opowiadał Tadeusz Jacek Rogoża, prezes Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców w Opolu, który w poniedziałkowy wieczór, 9 grudnia, poprowadził spotkanie w ramach cyklu „Podróże opolan – bliskie i dalekie”. Spotkanie odbyło się w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Ks. Adam Kondys, obecnie wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy, jest biblistą, studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, ukończył Studium Biblicum Franciscanum oraz École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. Zajmuje się teologią biblijną i archeologią krajów biblijnych. Aktualnie pracuje nad doktoratem na Wydziale Teologicznym UO.