Nowy numer 49/2020 Archiwum

Z białaczką można wygrać

120 osób pierwszego dnia, a kolejnych kilkadziesiąt drugiego dnia zarejestrowało się w bazie dawców szpiku w czasie akcji prowadzonej w PMWSZ w Opolu.

Akcja „Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś to całe życie” została zorganizowana w 43 miastach Polski, również w Opolu, gdzie nad przebiegiem rejestracji czuwał Tomasz Matusz, student Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.

– Akcja okazała się wielkim sukcesem. Wczoraj zarejestrowaliśmy aż 120 osób. Dziś przychodzą kolejni chętni, już ponad 50. Pojawiają się u nas nie tylko studenci, ale również opolanie – mówi Tomasz Matusz.

– Przyszłam tutaj, bo chcę pomóc innym. Być może kiedyś ja bądź ktoś z moich najbliższych też będzie potrzebował pomocy – mówi Ewelina Durlej, studentka Uniwersytetu Opolskiego. – O akcji usłyszałam od koleżanki. Opowiadałam też innym o możliwości zostania potencjalnym dawcą szpiku, ale nikogo nie namawiałam, bo to musi być osobista decyzja – dopowiada Ewelina.

Ci, którzy zdecydowali się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców, najpierw musieli odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o przewlekłe choroby, zażywane lekarstwa czy przebyte operacje. A po wypełnieniu krótkiego kwestionariusza, trzeba było specjalnie przygotowanymi pałeczkami pocierać wewnętrzną stronę policzka. W ten sposób został pobrany materiał, który pozwoli określić kod genetyczny.

Kto nie zdążył zarejestrować się dziś, nic straconego, bo Fundacja DKMS prowadzi rejestrację na bieżąco drogą internetową – tutaj.

Przypominamy, że dawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży minimum 50 kilogramów. Nie może być to osoba, która choruje na choroby przewlekłe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama