Nowy numer 48/2020 Archiwum

Słowa mają znaczenie

Nie mówmy, że kobieta spodziewająca się dziecka jest ciężarną. Ona jest w stanie błogosławionym, jest przy nadziei.

– Położna to osoba, która towarzyszy kobiecie na każdym etapie jej życia w tym wszystkim, co jest związane z kobiecością. Zatem towarzyszenie kobiecie przy porodzie to tylko jeden, mały wycinek bycia położną – podkreślała położna Ewa Janiuk, kolejny gość Akademii Damsko-Męskiej, która podjęła temat „Być rodzicem”.

Już na samym początku prelekcji zwróciła uwagę młodych ludzi na słowa, którymi określają kobietę oczekującą narodzin dziecka. – Niejednokrotnie mówi się o niej ciężarna, ciężarówka, a czasem hipopotam. Tych określeń jest wiele, ale one wszystkie automatycznie dodają kobiecie ciężaru.  Jeszcze 50 lat temu powszechnie mówiło się, że kobieta jest przy nadziei, jest w stanie błogosławionym. Może te określenia trącą myszką, ale dodają wartości – podkreślała Ewa Janiuk.

Kiedy stajemy się rodzicami? Kiedy dziecko się rodzi? – To stanowczo za późno. Dziś wiele osób ma przeświadczenie, że kiedy ich dziecko ma 20 tygodni, czyli kiedy już wiadomo czy będzie chłopcem czy dziewczynką, kiedy się porusza, czuje, że oni dopiero będą rodzicami, dopiero będą mieć dziecko – mówiła położna, podkreślając, że maluszek przez 9 miesięcy życia płodowego może bardzo wiele od rodziców uzyskać. – Budujemy z nim więź, kiedy myślimy o nim, jako o małym człowieczku, który ma swoje potrzeby, a nie jako o embrionie czy płodzie – zaznaczała, przypominając prawdę: – Jakie chcecie mieć dzieci, takimi sami bądźcie.

Prostym przykładem są nawyki żywieniowe dziecka. – Jeśli mama w czasie ciąży nie jadła marchewki, to nie powinna się dziwić, że dwuletnie dziecko marchewkę wypluwa – podkreślała Ewa Janiuk.

Spotkanie zorganizowane przez Duszpasterstwo Akademickie „Resurrexit” odbyło się w poniedziałkowy wieczór w Łączniku Politechniki Opolskiej i było transmitowane na żywo w internecie.

Akademia Damsko - Męska (14), Być Rodzicem
D.A. Resurrexit Opole


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama