Biskup opolski powołał Komisję Historyczną dla celów procesu beatyfikacyjnego świątobliwej Eufemii.
– Uwzględniając wasze pragnienie i prośby, ksiądz proboszcz zwrócił się do mnie nie tak dawno, aby zatwierdzić wielowiekowy kult świątobliwej Eufemii. Z radością ten list przyjąłem – powiedział w niedzielę, 19 stycznia, podczas Mszy św. w raciborskim kościele farnym (pw. Wniebowzięcia NMP) biskup opolski Andrzej Czaja.
Jak zwykle, tak i tym razem, w niedzielę najbliższą, 17 stycznia, tj. dnia jej śmierci odprawiona została w raciborskiej farze Msza św. w intencji beatyfikacji Eufemii raciborskiej, księżniczki – Piastówny, przeoryszy tutejszego klasztoru dominikanek. Tam od wieków Eufemia, zdrobniale nazywana także Ofką otaczana jest czcią. Tym razem, w 655 rocznicę jej śmierci, uroczystość miała wyjątkowy charakter.
Waga dzisiejszego dnia polegała na tym, że był to kolejny, tym razem już publiczny etap na drodze przygotowań diecezjalnych do procesu beatyfikacyjnego. Po Eucharystii, obok ołtarza Eufemii, biskup opolski ustanowił i zaprzysiągł członków Komisji Historycznej, której zadaniem będzie poszukiwanie i zebranie dokumentacji dotyczącej życia i kultu świątobliwej Eufemii oraz sporządzenie pisemnej relacji na temat jej osobowości i duchowości, a także dziejów kultu.
„Zwracam się więc z serdeczną prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma, zdjęcia, pamiątki lub wiadomości w przedłożonej sprawie – zarówno pozytywne jak i negatywne – aby zechcieli przekazać je do Kurii Diecezjalnej w Opolu do dnia 31 lipca 2014 r.” – brzmi ostatnie zdanie edyktu biskupa opolskiego z 17 stycznia 2014 r obwieszczający prośbę postulatora procesu.
Bp A. Czaja informuje w edykcie także o dokonanych już krokach tj. o powołaniu postulatora procesu (jest nim ks. Grzegorz Kublin mianowany 29 czerwca 2013), prośbie postulatora o rozpoczęcie procesu (20 lipca 2013) oraz o uzyskaniu pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski w sprawie stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego (październik 2013).
W skład Komisji Historycznej weszli: ks. bp prof. Jan Kopiec (przewodniczący), o. Jan Andrzej Spież OP (historyk średniowiecza i zakonu dominikańskiego) oraz dr Maciej Zdunek (archiwista).
– Jesteśmy świadkami niebywałego wydarzenia, które nie za często nam się zdarza, nie tylko w Raciborzu, ale w ogóle w wymiarze Kościoła. Jesteśmy uczestnikami ważnego momentu, w którym zbieramy w sobie wszystkie siły jakie posiadamy, aby wydobyć z siebie tą pokorę i powiedzieć: Panie Boże, święta osoba była tutaj, w tym miejscu i my tę świętą osobę chcemy uczynić dobrem Kościoła, rozgłosić ją, pokazać jakim wzorem może być także dla nas. O felix Ratiboria! Szczęśliwy Raciborzu! Miałeś taką wspaniałą osobę – wołał w homili ks. bp Jan Kopiec.
Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała, a koncelebrowali m.in. – obok bp Andrzeja Czai – bp Jan Kopiec, ks. infułat Marian Żagan, ks. kanclerz Bernard Koj (z Gliwic), ks. kanclerz Wojciech Lippa i ks. proboszcz Ginter Kurowski.