Nowy numer 43/2020 Archiwum

Małe może być piękne

Rzecz o "Jasełkach" wystawionych w malowniczo położonej Gostomi.

„Małe może być piękne” – to znane i często powtarzane powiedzenie sprawdza się w odniesieniu do pięknie położonej wśród urodzajnych śląskich pól małej parafii św. Aniołów Stróżów w Gostomi (dekanat Biała Prudnicka). Parafia po raz pierwszy została wymieniona w rejestrze dziesięcin w 1335 r. W ubiegłym roku parafianie świętowali 230. rocznicę budowy obecnego kościoła oraz 780. rocznicę pierwszej wzmianki o istnieniu wioski. Jest to jedyna parafia w diecezji opolskiej, której patronują Aniołowie Stróże.

We wsi funkcjonuje 3-klasowa Szkoła Filialna wraz z przedszkolem, do której uczęszcza kilkunastu uczniów z Gostomi, Nowej Wsi, Czartowic, Solca i Radostyni. W ciągu roku ta nieliczna grupa dzieci zaprasza mieszkańców Gostomi i sąsiednich miejscowości na kiermasze, wieczorki dla babć i dziadków oraz przedstawienia.

I tak, w niedzielę 19 stycznia uczniowie na zaproszenie ks. proboszcza Franciszka Drendy, podczas nieszporów kolędowych wystawili "Jasełka" w kościele w Gostomi. Inscenizacja została przygotowana pod kierunkiem nauczycielek: Kariny Plicko, Lucyny Kasicz i Barbary Opiłki. O dopracowanie scenerii, nagłośnienie i odpowiednie oświetlenie zadbał Lech Jasiński

Godzinny występ małych artystów nagrodzono gromkimi brawami za rzetelne przygotowanie ról i piękne stroje.

Na zakończenie ks. proboszcz Franciszek Drenda podziękował dzieciom za występ i podarował im najnowsze wydanie „Małego Gościa” i słodką niespodziankę.

Nieszpory kolędowe zakończono wspólnym kolędowaniem i modlitwą.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama