Nowy numer 28/2018 Archiwum

Małe może być piękne

Rzecz o "Jasełkach" wystawionych w malowniczo położonej Gostomi.

„Małe może być piękne” – to znane i często powtarzane powiedzenie sprawdza się w odniesieniu do pięknie położonej wśród urodzajnych śląskich pól małej parafii św. Aniołów Stróżów w Gostomi (dekanat Biała Prudnicka). Parafia po raz pierwszy została wymieniona w rejestrze dziesięcin w 1335 r. W ubiegłym roku parafianie świętowali 230. rocznicę budowy obecnego kościoła oraz 780. rocznicę pierwszej wzmianki o istnieniu wioski. Jest to jedyna parafia w diecezji opolskiej, której patronują Aniołowie Stróże.

We wsi funkcjonuje 3-klasowa Szkoła Filialna wraz z przedszkolem, do której uczęszcza kilkunastu uczniów z Gostomi, Nowej Wsi, Czartowic, Solca i Radostyni. W ciągu roku ta nieliczna grupa dzieci zaprasza mieszkańców Gostomi i sąsiednich miejscowości na kiermasze, wieczorki dla babć i dziadków oraz przedstawienia.

I tak, w niedzielę 19 stycznia uczniowie na zaproszenie ks. proboszcza Franciszka Drendy, podczas nieszporów kolędowych wystawili "Jasełka" w kościele w Gostomi. Inscenizacja została przygotowana pod kierunkiem nauczycielek: Kariny Plicko, Lucyny Kasicz i Barbary Opiłki. O dopracowanie scenerii, nagłośnienie i odpowiednie oświetlenie zadbał Lech Jasiński

Godzinny występ małych artystów nagrodzono gromkimi brawami za rzetelne przygotowanie ról i piękne stroje.

Na zakończenie ks. proboszcz Franciszek Drenda podziękował dzieciom za występ i podarował im najnowsze wydanie „Małego Gościa” i słodką niespodziankę.

Nieszpory kolędowe zakończono wspólnym kolędowaniem i modlitwą.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma