Nowy numer 48/2020 Archiwum

"Cristiada" na początek

Pierwszy z cyklu filmów religijnych w kinie "Lech". Wstęp tylko 7 złotych!

8 lutego (sobota) o godz.  18.00 w Domu Kultury "Lech" w Kędzierzynie-Koźlu (os. Blachownia, ul. Wyzwolenia 7b) odbędzie się projekcja filmu pt. "Cristiada".

- Będzie to pierwsza z cyklu comiesięcznych projekcji filmów o tematyce religijnej zainicjowanego przez ks. Jerzego Pawlika, proboszcza parafii św. Piusa X i Marii Goretti w Blachowni i organizowanego wspólnie z kinem "Lech"  – informuje Ewa Kowalczyk-Lecibil z MOK w Kędzierzynie- Koźlu.

"Cristiada" to piękny, wzruszający i dający wiele do myślenia film.

Jego fabuła przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach 1926 -1929 wstrząsnęło Meksykiem. Obsadzie "Cristiady" przewodzi Andy Garcia, odgrywający rolę generała  Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który przyglądając się z żoną (Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej, wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę. Jednakże wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia.

Zmienia bandę prześladowanych za wiarę, nieudolnych rebeliantów w bohaterów będących siłą, z którą trzeba się liczyć. Generał ma niewielkie szanse w walce z wszechwładnym i bezwzględnym prezydentem Plutarco Callesem (nazywanym „antychrystem”), ale ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą  narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na  sprawiedliwość.

Jedną ze sportretowanych w "Cristiadzie" postaci jest José Luis Sánchez del Río. W chwili śmierci w 1928 r. miał niecałe 15 lat. Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Bronił się do wyczerpania amunicji, a następnie dostał się do niewoli podczas potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił swojego konia dowódcy cristeros, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową i zaprzeć się wiary, młodego cristero poddano torturom -zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został powieszony i dobity strzałem z pistoletu. Pytany przez oprawców, co mają powtórzyć jego rodzicom, odpowiedział: „Niech żyje Chrystus Król! I że się spotkamy w niebie!”. José Luis Sánchez del Río został beatyfikowany przez Benedykta XVI w 2005 r.

Wstęp do kina tylko 7 zł. Rezerwacja biletów - 77 483 66 70. Cristiada (2013) Oficjalny zwiastun
FTFilms1

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama