- Wiara w zbawczą moc Jezusa prowadzi do uzdrowienia - przypominał bp Rudolf Pierskała.
W Światowy Dzień Chorego bp Rudolf Pierskała przewodniczył wieczornej Mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu. W Eucharystii, koncelebrowanej przez ks. Rafała Pawliczka i ks. Jacka Wilczyńskiego, uczestniczyli nie tylko parafianie, ale również pracownicy, rodziny chorych i wolontariusze związani z Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”, a także ks. Marian Niemiec, proboszcz opolskiej parafii ewangelicko-augsburskiej i prezes Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie.
– Kościół, troszcząc się o ludzi chorych, naśladując w tej trosce Pana Jezusa, ustanowił dzień szczególnej pamięci i modlitwy za chorych – przypominał w kazaniu bp Rudolf Pierskała, który przypominał, że Jezus wziął ludzkie cierpienia na siebie, przemienił je. – Dzięki zjednoczeniu z Chrystusem, przez wiarę doświadczenie choroby może być drogą do Boga dla chorych, starszych i cierpiących, ale także dla tych, którzy się nimi opiekują – podkreślał bp Pierskała, dziękując przede wszystkim pracownikom i wolontariuszom Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” za to, że ogrzewają chorych czułością, miłością i troską.
Po kazaniu udzielany był sakrament chorych, a na zakończenie Mszy św. bp Rudolf Pierskała poświęcił ikonę Anastasis, która znajdzie swoje miejsce w kaplicy w hospicjum. – Ikona powstała w pracowni ikonograficznej Huberta Kampy. Była pisana w intencji: za cierpiących wykluczenie z powodu choroby, poczucia przegranej oraz utraty nadziei, aby mocna ręka Jezusa pociągnęła ich ku życiu, szczególnie za tych, którzy w murach „Betanii” będą prosić o pomoc i ratunek, aby ich prośby zostały wysłuchane – wyjaśniła Joanna Matlachowska-Pala.
– Ikona przedstawia moment, kiedy Pan Jezus zstępuje do otchłani, aby obudzić Adama i mocnym uchwytem dłoni wyciąga go z grobu, co symbolicznie oznacza kres panowania śmierci także dla innych – opowiadała Joanna Matlachowska-Pala, dziękując osobom, które wsparły powstanie ikony.
– Chcę serdecznie podziękować za to, że możemy tworzyć jedną wielką rodzinę, która chce dostrzegać tych, którzy potrzebują szczególnej pomocy – mówił ks. Marian Niemiec, zwracając się do ks. proboszcza Rafała Pawliczka: – Dziękuję, że ten kościół jest dla nas gościnnym miejscem, że „Betania” została włączona w społeczność tej parafii. Na każdym kroku odczuwamy, że jest nam tutaj dobrze, i że mamy wokół siebie wielu przyjaciół.
– Jezus przychodzi do wszystkich cierpiących, chorych, samotnych, umierających. Jezus przychodzi, ale to my mamy być tymi rzeczywistymi dłońmi Jezusa Chrystusa, które wspierają, podnoszą, leczą, opiekują się. Ma tak być w domach, hospicjach, szpitalach – podkreślał ks. Marian Niemiec.