Nowy numer 48/2020 Archiwum

Miłujcie waszych nieprzyjaciół

Niech modlitwa za Ukrainę trwa co dzień, aż do skutku - zachęca bp Andrzej Czaja.

W niedzielę wieczorem, 23 lutego, w katedrze opolskiej odprawiona została Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie, o dar życia wiecznego dla tych, którzy zginęli po obu stronach barykady, a także o zdrowie dla tych, którzy zostali ranni.

– Owoce tej Eucharystii chcemy przekazać wszystkim mieszkańcom Ukrainy – zapewnił bp Andrzej Czaja, zachęcając, by otworzyć swe serca na braci i siostry z Ukrainy, którzy przeżywają bardzo trudne chwile.

Eucharystię z biskupem opolskim koncelebrowali biskupi pomocniczy: bp Paweł Stobrawa i bp Rudolf Pierskała, a także ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej, ks. Zygfryd Glaeser i ks. Joachim Kobienia. Modlono się również o zdrowie dla ks. prof. Stanisława Rabieja.

W homilii bp Andrzej Czaja przypominał, że jesteśmy wezwani do świętości i doskonałości. Niedościgły wzór świętości dał nam Jezus Chrystus, który uczył, by miłować nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują. – W naszym życiu, w naszych rodzinach, w całym naszym społeczeństwie bardzo potrzeba dorastania do takiego poziomu świętości, który realizowany jest aż po miłość nieprzyjaciół – podkreślał biskup opolski.

– Tego poziomu świętości aż po miłość nieprzyjaciół nie może też wykluczyć społeczeństwo ukraińskie, które w tych dniach jest tak mocno doświadczone, poranione, obolałe, pełne niepokoju i przerażenia, zatroskania o to, co z nim będzie jutro – mówił bp Czaja. – Prośmy o to, by naród ukraiński, wszyscy obywatele tego jakże zróżnicowanego państwa, umieli spojrzeć głębiej. Nie tak, jak mówi mądrość świata. Bo co człowiek wymyślił na takie chwile zranień? Oko za oko, ząb za ząb. A to nie jest droga do budowania, to droga donikąd. Bóg podpowiada od wieków inną drogę. Droga Bożej mądrości to droga miłości - przekonywał.

Bp Andrzej Czaja podkreślał też, że społeczeństwu ukraińskiemu potrzeba Bożych mężów, którzy będą zdolni poprowadzić naród, kierując się mądrością Bożą. By na zgliszczach podjęli wysiłek miłości braterskiej, zbratania się na nowo. – To jest jedyna droga do zbudowania nowego świata, po Bożemu – wskazywał biskup opolski.

Po Komunii św. odśpiewana została Suplikacja, a przed udzieleniem błogosławieństwa bp Andrzej Czaja podziękował za wspólną modlitwę w intencji mieszkańców Ukrainy, a także zachęcił, by ta modlitwa trwała co dzień, aż do skutku. Również w najbliższy piątek, kiedy przeżywać będziemy w Polsce Dzień Modlitw i Postu w intencji Ukrainy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama