Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przeciw farmom wiatrowym

- Planują u nas postawić wiatraki cztery razy wyższe niż wieża kościoła w Grodkowie - oburza się Bronisław Urbański ze Starego Grodkowa.

Dzisiaj przed urzędem wojewódzkim w Opolu odbyła się pikieta Stowarzyszenia Dla Rozwoju Wsi Polskiej, której uczestnicy żądali m.in. pilnego wprowadzenia rozporządzenia regulującego minimalną odległość wiatraków od domów.

- Wmawia nam się, jakie to jest dobrodziejstwo, jaki postęp. A my, mieszkańcy wsi, którzy protestują przeciwko stawianiu potężnych wiatraków, to kołtuni, którzy nic nie wiedzą – mówi Bronisław Urbański ze Starego Grodkowa.

Pikietujący przyjechali z kilku gmin, m.in. gminy Kluczbork, Biała, Grodków, Dobrodzień. - My nie jesteśmy przeciwnikami wiatraków. Tylko nie chcemy, żeby stały w takiej odległości, nie w takiej ilości i nie w takiej wysokości. Proszę sobie wyobrazić, że na równinie grodkowskiej planowane jest ustawienie wiatraków o wysokości do 200 metrów! – oburza się Bronisław Urbański

Obrazowo przedstawia problem: - Jak skrzydło stanie w pionie, to jest ok. 240 metrów górę. To cztery razy wyżej niż wieża kościoła parafialnego w Grodkowie, która ma 60 metrów. Życie w pobliżu takich farm wiatrowych, gdzie odległość od domów wynosi 600-700 metrów, z wszystkimi uciążliwościami i szkodliwością dla zdrowia ludzkiego i środowiska, na dłuższą metę z pewnością będzie coraz cięższe. Będziemy protestować do skutku – mówi, podając, że  na terenie gminy Grodków planuje się postawienie prawie 200 wiatraków.

- Ludzie są nieuświadomieni. Ja jestem przerażona, bo dodatkowo mieszkamy blisko szosy, a to jest droga 401, którą tiry, omijając autostradę, jadą do Wrocławia. Mamy już tyle spalin, a teraz dojdą jeszcze wiatraki w odległości 1,5 km - dodaje Krystyna Czajkowska ze Starego Grodkowa. Na  transparentach pojawiały się m.in. żądania „odsunięcia” wiatraków o 2 km od domów.

Do protestujących nie wyszedł nikt z urzędników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama