Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ważne zadanie na Wielki Post

Bp Andrzej Czaja zaprasza każdego do przyjrzenia się kondycji własnej rodziny.

Biskup opolski Andrzej Czaja skierował do diecezjan list pasterski na Wielki Post. Przyświecają mu słowa z Psalmu 51: „Wzmocnij mnie duchem ofiarnym”.

W trwającym Roku Rodziny ordynariusz diecezji opolskiej zaprasza każdego, zarówno dzieci, młodzież, małżonków, rodziców, dziadków, jak i żyjących samotnie, do podjęcia się zdiagnozowania kondycji swojej rodziny, by „rozważyć w sercu odpowiedzialność za jej aktualny stan i podjąć stosowne kroki z myślą o jej dobrym funkcjonowaniu i rozwoju”.

„Być może nie dowierzasz, że możesz coś zmienić w trudnej sytuacji albo inaczej – jesteś przekonany, że wszystko jest w porządku i nie trzeba nic zmieniać. Otóż doświadczenie życia uczy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nigdy też nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. Natomiast z naszej wiary wynika, że jeśli człowiek pozwala Bogu działać, wszystko może doznać łaski przemiany, rodzina może stać się miłością wielka. Co więcej, gdy okazujemy Bogu posłuszeństwo, On przez objawianie nam prawdy i wyrzuty sumienia – jak uczniom w Emaus – otwiera nam oczy i sprowadza na właściwą drogę.” – pisze biskup opolski.

W dalszych słowach przypomina, że „w świetle wiary ujawnia się ład, który Bóg zaprowadził w świecie z myślą o dobru człowieka. To oferta założenia rodziny – związku miłości mężczyzny i kobiety otwartego na wzbudzenie nowego życia”. Podkreśla też, że „tych, którzy chcą żyć zgodnie z Jego wolą Pan Bóg chętnie i mocno wspiera”.

Biskup opolski zwraca się w liście do zakochanych, już zaręczonych, by chcieli zobaczyć wielką wartość sakramentu małżeństwa i zadbali o to, by „z poziomu zauroczenia i miłości erotycznej, czyli z pożądania drugiego z myślą o zaspokojeniu swoich pragnień, przejść na poziom miłości agape, miłości, która wyraża się w oddaniu życia temu, którego kocham”.

Zwraca się również do małżonków i rodziców, by stale pielęgnowali swoją miłość i pracowali nad jej rozwojem. „Zróbcie wszystko, aby nie zabrakło Wam dobrego słowa dla siebie, bliskości i czułości, gotowości do kompromisu i ofiary, woli przebaczenia i pojednania. Dbajcie o to, by nawet w oddaleniu (ze względu na pracę) być razem myślą i sercem. W chwilach szczególnie trudnych, gdy może się wydawać, że już nie dam rady, spieszcie pod krzyż, najlepiej wspólnie.” – pisze bp Andrzej Czaja.

Ordynariusz zaprasza też osoby, "które przygniata ciężar życia w związku niesakramentalnym bez możliwości uzdrowienia sytuacji" na nabożeństwo pokutne, które odprawione zostanie w Niedzielę Palmową o 14.00 w katedrze opolskiej.

List pasterski zostanie odczytany w kościołach diecezji opolskiej 9 marca, w I niedzielę Wielkiego Postu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama