Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Najlepsi z najlepszych" w Zdzieszowicach przejdź do galerii

Liczą się ludzie, nie tylko medale – pokazywali całym sobą niepełnosprawni sportowcy.

Prawie setkę dyplomów i pucharów wręczono niepełnosprawnym sportowcom i ich opiekunom w czwartek 13 marca w Zdzieszowicach. Wszystko to podczas XXI gali Plebiscytu Niepełnosprawnych Sportowców.

Na kinowej scenie mieli okazję zaprezentować się podopieczni laureaci olimpiad specjalnych, Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej i środowiskowych dom samopomocy.

Tak ciepła atmosfera panuje jedynie na uroczystościach w których biorą udział osoby niepełnosprawne. Spontaniczny uśmiech, uważne oglądanie otrzymanej nagrody i natychmiastowa interwencja, jeśli stojący obok zawodnik nie dostał dyplomu czy pucharu. A te wszystkie były w barwie złota. Wiele radości sportowcom sprawił też prezent od marszałka województwa – różnobarwne walizki, z którymi można pojechać nawet na dalekie zawody.

- Ja jeżdżę konno, na rowerze, pływam. Fajnie jest stać na scenie i dostawać puchary – przyznaje Grażyna Nita.

- Ja już wiele razy wygrywałam. Czasem trudno zwyciężyć, innym razem się udaje. Też jeżdżę konno, rowerem, biegam, skaczę w dal. Zaś będę wygrywać i tu przyjadę – zapowiada Ania Czepuryk.

Ich opiekunki, Barbara Wysocka i Bożena Dawidowska z DPS w Czarnowąsach przyznają, że nie można nastawiać podopiecznych tylko na wygraną, ale rozwijać ich umiejętności, dopingować, żeby dziewczyny miały z tego satysfakcję.

- Ja trenuję biegi, lekkoatletykę, gram w kosza, tenis stołowy, pływam. Ale jak nie jestem pierwsza to też nie szkodzi, ważne że mogę startować – stwierdza Danuta Fijałkowska. Cieszy się, że przy okazji zawodów i innych imprez może się spotkać ze znajomymi z innych ośrodków.

- Ale trzeba do końca walczyć o medal. Ja startowałem w zawodach lekkoatletycznych, zajmując od pierwszego do trzeciego miejsca. Pierwszy raz uczestniczę w plebiscycie i cieszę się bardzo - mówi siedemnastoletni Dawid Ługowski z SOSW z Nysy, trenowany przez Bogdana Wojnę.

Prócz niepełnosprawnych sportowców nagrodzono też sportowców z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Zdzieszowicach. Odznakę "Za zasługi dla Województwa Opolskiego" przyznano Jerzemu Edwardowi Marciniakowi. Za działalność w środowisku osób niewidomych i słabowidzących uhonorowano Joannę Staliś, prezes Nyskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Atut i Renatę Tomaszewską, prezes Opolskiego Klubu STNiS Cross.

Uczczono też pamięć zmarłego burmistrza Zdzieszowic, Dietera Przewdzinga i Małgorzaty Gizy, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych. Specjalna delegacja udała się, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na ich grobach.

Imprezie przewodniczyli ks. prałat Zygmunt Lubieniecki, wieloletni kapelan opolskich sportowców i Sybila Ziemerman, burmistrz Zdzieszowic. Dla sportowców wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr w Zdzieszowicach – wokalistka Hanna Posid oraz zespół taneczny i muzyczny.

- Przez dwie dekady ta impreza się rozwijała, wspierał ją mocno zmarły burmistrz Dieter Przewdzing, liczę że kolejny samorząd będzie kontynuować tę tradycję - podsumowuje Eugeniusz Wasyliszyn.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama