Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świętowali Dzień Ojca

O cechach dobrego ojca mówił bp Rudolf Pierskała.

– Najważniejsze jest to, by ojciec rodziny prawdziwie, odpowiedzialnie, mądrze, dojrzale, wiernie, wyłącznie i na zawsze kochał swoją żonę, matkę swoich dzieci – podkreślał bp Pierskała, który był gościem Katolickiego Dnia Ojca we wspólnocie opolskich placówek Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Szkolna uroczystość, zorganizowana po raz drugi, odbyła się w wigilię uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali dla ojców występy artystyczne i poczęstunek, a spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele NSPJ w Opolu.

Bp Pierskała, analizując przykład św. Józefa, Opiekuna Maryi i Jezusa, a także fragmenty adhortacji „Familiaris Consortio” bł. Jana Pawła II, wśród cech dobrego ojca wskazał m.in. zdolność do miłości ofiarnej. – Dobry ojciec musi umieć poświęcić się ojcostwu, a nie tylko karierze czy innym sprawom – wędkarstwu, myślistwu. Ważna jest umiejętność rezygnowania ze swego dla rodziny – tłumaczył biskup, wskazując jako kolejną cechę właściwą hierarchię wartości. – Na pierwszym miejscu musi być Bóg, na drugim – żona i relacja do niej, na trzecim – dzieci i relacja do nich, a dopiero na kolejnych miejscach inni ludzie. Ojciec, który Boga stawia na pierwszym miejscu, nadaje ton życiu religijnemu żony i dzieci – podkreślał biskup, przypominając, że to właśnie ojciec odpowiada za religijność w domu.

Co więcej, dobry ojciec – jak wskazywał bp Pierskała – powinien podejmować trud zmagania się ze swoimi słabościami, powinien przewidywać skutki swojego działania i ponosić jego konsekwencje, powinien być opiekuńczy, cierpliwy, komunikatywny, a także mieć poczucie humoru, potrafiąc śmiać się z samego siebie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama