Nowy numer 2/2021 Archiwum

Diakoni u ordynariusza

W kurii odbywały się indywidualne rozmowy przed święceniami kapłańskimi, nazywane skrutyniami.

W piątek przed południem bp Andrzej Czaja indywidualnie rozmawiał z każdym z diakonów. – W czasie około piętnastominutowego spotkania ksiądz biskup pyta nas m.in. o doświadczenia z praktyki diakońskiej czy o zawołanie, które znajdzie się na naszych obrazkach prymicyjnych – wyjaśniają diakoni.

– Rozmawiamy też o tym, w jakich wspólnotach chcielibyśmy posługiwać, a także czy podjęlibyśmy posługę w grupie, w której siebie nie widzimy – podkreśla dk. Mateusz Dąbrowski.

– To taki czas, kiedy możemy powiedzieć o tym, jak wyobrażamy sobie pracę duszpasterską, realizowanie kapłaństwa. Być może ktoś widzi siebie bardziej jako naukowca, a inny jako duszpasterza w parafii – dopowiada dk. Artur Kasprzycki.

Bezpośrednio do święceń kapłańskich przygotowuje się 8 diakonów. Obecnie przebywają na praktykach duszpasterskich w parafiach. Praktyki zakończą się 18 maja.

– W seminarium poznawaliśmy duszpasterstwo parafialne od strony teoretycznej. Teraz wchodzimy w rzeczywistość praktyczną, poznajmy realia życia parafialnego – wyjaśnia dk. Artur Kasprzycki, który praktykę obywa w parafii katedralnej.

– Przyglądamy się życiu parafii i w nim uczestniczymy. Nie jest to czas narzucania swojej wizji, ale czas poznawania – dopowiada dk. Arnold Klita, który na praktyce jest w parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

Diakoni prowadzą nabożeństwa, uczą katechezy, poznają różne wspólnoty parafialne. – W czasie praktyki pierwszy raz odprawiałem pogrzeb – podaje przykład dk. Arnold Klita.

Diakoni święcenia prezbiteratu przyjmą w sobotę 7 czerwca, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama