GN 2/2021 Archiwum

Stanąć przed Bogiem w Prawdzie

U jezuitów w Opolu zakończyły się rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Rekolekcje prowadził w tym roku ks. Wojciech Nowak, jezuita, duszpasterz osób rozwiedzionych, pozostających w separacji oraz żyjących w związkach niesakrametalnych przy parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

- Jak słyszeliśmy w Ewangelii lud stracił cierpliwość i zaczął czynić Bogu wyrzuty. Jak często robimy podobnie? Mamy własne pomysły na życie, szczęście i na to jak Pan Bóg powinien nas zbawiać. Jak wielu traci cierpliwość, przestaje chodzić do kościoła, odwraca się od Boga. (…) Tymczasem Bóg mówi do Abrahama „Wyjdź z Twojej ziemi rodzinnej i domu Twego ojca i idź do kraju, który Ci wskażę.” (...) Trzeba nam otworzyć się na nowość i plan, który ma  dla nas Bóg – nawiązał do słów Pisma św. rekolekcjonista.

Potem szeroko omawiał problemy, które są udziałem osób będących w separacji, po rozwodzie albo w związkach niesakramentalnych.

Tym ostatnim radził dobrze rozeznać możliwość uregulowania swojego stanu, sprawdzenie, czy zawarty poprzednio sakrament małżeństwa był ważny, dowiedzenie się o warunkach, których spełnienie pozwala na przystępowanie do Komunii św.

Jednym z istotnych kroków jakie proponował podjąć, to stanąć przed Bogiem w Prawdzie i rozliczyć się z przeszłością – z dojrzałością zadać sobie pytanie, co ja zrobiłem bądź czego zaniechałem, by uratować swoje małżeństwo. Drogą do pojednania z Bogiem, samym sobą i współmałżonkiem jest przebaczenie i modlitwa za niego. Zachęcał też do podejmowania starań w zachowaniu więzi z Chrystusem i Kościołem, o prowadzenia życia religijnego.

- Większość osób wierzących, żyjących w związkach niesakramentalnych nie może przystępować do sakramentów świętych, co stanowi dla nich autentyczne cierpienie. Jednak sakramenty nie wyczerpują całego bogactwa życia chrześcijańskiego. Najważniejsze, by nie stanąć w miejscu, nie zwątpić, nie odwracać się od Boga i Kościoła. W odkryciu tych innych form życia chrześcijańskiego pomagają spotkania w grupach, wspólnota – tłumaczył ks. Nowak.

Taka grupa przy parafii NSPJ w Opolu najprawdopodobniej wkrótce powstanie. W środę 30 kwietnia o godz. 19.00 w salce przy kościele (przy ul. Czaplaka 1) odbędzie się pierwsze spotkanie inicjujące działalność opolskiej grupy osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Informacje o powstającej grupie można uzyskać także u proboszcza tej parafii, ks. Bogdana Długosza SJ


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama