Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ojczyzna domem dla wszystkich

Opolanie uczcili 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski Mszy św. sprawowanej w intencji ojczyzny w katedrze opolskiej przewodniczył bp Paweł Stobrawa.

– Życie według zasad Ewangelii, życie według przykazań nie tylko jest możliwe, ale jest to sposób na piękne życie – podkreślał w kazaniu, zachęcając nie tylko do dziękowania za wielkich i zasłużonych Polaków, którzy służyli ojczyźnie, ale przede wszystkim do postawienia sobie pytania „co my mamy czynić, aby ojczyzna nasza była domem dla wszystkich ludzi?”.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. posłowie i senatorowie z Opolszczyzny, przedstawiciele władz województwa opolskiego i władz samorządowych, a także przedstawiciele służb mundurowych, oświaty i sądownictwa oraz kombatanci i harcerze.

Po jej zakończeniu uroczysty marsz przeszedł ulicami Katedralną, Piastowską i Zamkową na plac Wolności. – Konstytucja 3 maja, okoliczności jej uchwalenia, a następnie obalenia, to szczególna lekcja historii. W równym stopniu ukazująca narodowe cnoty jak i wady – mówił wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

- Jednak, nie zapominając o lekcji Konstytucji 3 maja, o współczesnych wyzwaniach, nie przymykając oczu na to, co w ojczyźnie zmiany wymaga, uzyskaliśmy prawo do satysfakcji i radości z naszego 25-lecia wolności, naszych 10 lat w Unii Europejskiej. Tej radości, tej dumy, nie musimy, nie powinniśmy, nie możemy odkładać na jutro. Jest w niej siła budowy naszej współczesnej tożsamości – obywatelskiego, odpowiedzialnego społeczeństwa, w kraju, który na wielu polach ma wyniki lepsze niż inni – podkreślał wojewoda opolski.

Oficjalne obchody zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama