Nowy numer 3/2021 Archiwum

Umów należy dotrzymywać

Opolskie Colloquium Prawno-Historyczne po raz dziesiąty.

-  Pomysł zrodził zorganizowania Colloquium zrodził się przed dziesięciu laty. Zaczynaliśmy od kilku prelegentów, a w tym roku mamy pięćdziesięciu. Każdego roku tych prelegentów przybywało, a mieliśmy ich z prawie wszystkich ośrodków uniwersyteckich w Polsce, a także z zagranicy – z Libanu, z Białorusi, Włoch, Czech, Ukrainy. Każdego roku konferencja dotyka innej materii. Analizowaliśmy różne aspekty sprawiedliwości, własności, wolności, nauczania prawa, elitaryzmu, egalitaryzmu. Rok temu prof. Marek Maciejewski zaproponował tegoroczną tematykę: „Pacta sunt servanda – umów należy dotrzymywać” – mówi ks. dr Piotr Sadowski, inicjator Opolskiego Colloquium Prawno-Historycznego, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UO i jeden z czterech sekretarzy X Colloquium.

- Wydaje się, że temat jest trafiony, bo mnóstwo osób przyjęło zaproszenie i przyjeżdża do Brzegu na Colloquium. Wśród nich m.in. prof. Bronisław Sitek, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, specjalista prawa rzymskiego. Pacta sunt servanda to ciekawa zasada obecna niemal w każdym systemie prawnym. Korzeniami sięga ona do prawa rzymskiego i wypowiedzi wybitnego jurysty rzymskiego Ulpiana (przełom II i III wieku po Chr.): „zawarte pakta będę chronił”. Dopiero w średniowieczu termin „pakta” został zrównany z terminem „umowy”. To wielki imperatyw sumienia, by dotrzymywać umów, ale czasami jest to niemożliwe i umowy trzeba rozwiązać. To także może mieć miejsce, gdy zmieniają się okoliczności. Czasami umowy przestają obowiązywać. O tym mówili już Seneka, Cyceron i św. Tomasz z Akwinu – tłumaczy ks. Piotr Sadowski.

Co roku podczas Colloquium stowarzyszenie Civitas Christiana przyznaje nagrodę „Peregryna z Opola – za umiłowanie sprawiedliwości”. W tym roku kapituła wyróżniła trzy osoby: prof. Ewę Ferenc – Szydełko (prawnik, UO), Ryszarda Zembaczyńskiego (prezydent Opola) i dr Antoniego Maziarza (historyk, UO).

Organizatorami X Colloquium Prawno-Historycznego na Zamku Piastów Śl. w Brzegu (8 - 9 maja) są Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama