Nowy numer 2/2021 Archiwum

Powołanie nie żyje dla siebie

Biskup opolski zaprasza na uroczystość święceń kapłańskich i prosi o modlitwę za przyszłych neoprezbiterów.

Sakramentu święceń kapłańskich biskup opolski udzieli w sobotę 7 czerwca w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o 10.00.

"Na uroczystość święceń kapłańskich serdecznie zapraszam do katedry opolskiej najbliższe rodziny naszych tegorocznych neoprezbiterów, jak również wiernych z ich rodzinnych parafii. Wszystkich was, drogich diecezjan, proszę natomiast o szczególną modlitwę w ich intencji. Prośmy Boga, który ich powołał, zwłaszcza o to, by zawsze byli wdzięczni za obdarowanie ich łaską kapłaństwa, ale też świadomi wynikającego z tego daru zobowiązania do służby Bogu i ludziom" - napisał bp Czaja w specjalnej odezwie przed święceniami kapłańskimi. "Powołanie jest owocem, który dojrzewa na dobrze uprawianym gruncie miłości wzajemnej, wyrażającej się poprzez służenie sobie nawzajem w kontekście autentycznego życia kościelnego. Żadne powołanie nie rodzi się samo z siebie ani nie żyje dla siebie. Powołanie rodzi się z serca Boga i kiełkuje na dobrym gruncie wiernego ludu, w doświadczeniu miłości braterskiej" - przypomina bp ordynariusz.

W czasie obrzędu święceń przyszli księża złożą na ręce biskupa opolskiego przyrzeczenia wiernego i gorliwego pełnienia posługi kapłańskiej, a także przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi. Następnie odśpiewana zostanie litania błagalna, podczas której wybrani do stanu kapłańskiego padają na twarze. Po modlitwie biskup w ciszy nałoży ręce na głowę każdego z kandydatów, po czym odmówi modlitwę święceń. Radość z 8 neobrezbiterów obwieszczą dzwony. W bogatym obrzędzie święceń księża proboszczowie z rodzinnych parafii pomogą nowym kapłanom ubrać stułę i ornat. Biskup namaści ich ręce, wręczy im chleb i wino, a także przekaże pocałunek pokoju.

Święcenia kapłańskie przyjmie 8 diakonów, absolwentów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu:

  • Paweł Czernichowski z parafii św. Andrzeja w Wójcicach
  • Mateusz Dąbrowski z parafii św. Piotra i Pawła w Opolu
  • Dariusz Domerecki z parafii św. Bartłomieja w Suchej
  • Tomasz Gajda z parafii Matki Bożej w Raciborzu
  • Dawid Górniak z parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu
  • Michał Kaczówka z parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu
  • Artur Kasprzycki z parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku
  • Arnold Klita z parafii św. Michała Archanioła w Rudzińcu

W "Gościu Opolskim" z niedzieli 8 czerwca zaprezentujemy sylwetki nowych kapłanów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama