Sympozjum „Uniwersytet Opolski Janowi Pawłowi II” było wielowątkowe i obfitujące w osobiste wspomnienia.
– W 1920 roku, gdy Karol Wojtyła przychodził na świat, nie było jeszcze wielu znanych nam mediów. Nie było radia i telewizji, nie było komputerów i internetu, nie było smartfonów, nie było facebooka, youtuba, googla i twittera – mówił ks. dr hab. Marek Lis, zarysowując stosunek św. Jana Pawła II do mediów.
– Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który w tak świadomy sposób z mediów korzystał, i który za sprawą mediów dawał się poznać – postawił tezę ks. Marek Lis.
– Papież potrafił z mediów korzystać, do dziennikarzy się zwracać. Poświęcał mediom bardzo dużą uwagę, pozwalał się fotografować, nagrywać. Nie był też obojętny na sposób funkcjonowania mediów. Widział w nich narzędzie tworzenia kultury – mówił ks. Lis.
Referat „Jan Paweł II – papież mediów” był jednym 9 referatów, które wygłoszone zostały podczas sympozjum naukowego „Uniwersytet Opolski Janowi Pawłowi II”. Odbyło się ono w Bibliotece Wydziału Teologicznego UO w miesiąc po kanonizacji papieża Polaka.
Sympozjum było okazją, by przypomnieć, że św. Jan Paweł II w bardzo istotny sposób przyczynił się do powstania uniwersytetu w Opolu. Papież wyraził zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego, który mógł wejść w struktury uczelni państwowej. Wydarzenia prowadzące do powstania uniwersytetu wspominał ks. prof. Helmut Sobeczko. Wiele opowiadano też o uroczystości wręczenia papieżowi tytułu doktora honorowego w 2004 roku. Uczestnicy tamtego spotkania wspominali emocje, jakie im towarzyszyły, a także podkreślali, jak wielki był to zaszczyt.
Wystawa przypomina m.in. uroczystość przekazania Janowi Pawłowi II tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Opolskiego Anna Kwaśnicka /GN Jednak centrum sympozjum, które zakończyło otwarcie okolicznościowej wystawy prezentującej związki św. Jana Pawła II z Uniwersytetem Opolskim, były referaty, które jak kamyki ogromnej mozaiki, odsłaniały kolejne pola działalności i myśli św. Jana Pawła II.
Ks. dr hab. Jan Kochel skupił się na fenomenie środowych katechez, których papież wygłosił ponad 970. – Dzięki środkom masowego przekazu katechezy papieża docierały do milionów słuchaczy – podkreślał ks. Kochel, przypominając ich tematykę, czyli odkupienia ciała a sakramentalność małżeństwa, katechezy jubileuszowe stanowiące filar nauczania Kościoła, czy katechezy o modlitwie.
– Przez 27 lat papież zostawił nam ogromną spuściznę katechez – systematyczną, całościową i organiczną, która jest dla nas wielkim dziedzictwem – mówił ks. Kochel.
O obecności postaci papieża Jana Pawła II w zagranicznych podręcznikach do nauczania historii opowiadał prof. Adam Suchoński, autor książki temu zagadnieniu poświęconej. Podkreślał m.in. fakt, że osoba papieża najczęściej, po polskich podręcznikach, pojawia się w podręcznikach chorwackich. – Jest to wyraz wdzięczności za fakt, że Stolica Apostolska jako pierwsza uznała niepodległość Chorwacji – mówił prof. Suchoński.
Podczas sympozjum omówiona została encyklika ekumeniczna „Ut unum sint”, pochylono się nad relacjami papieża z judaizmem, poprzez analizę ważnych gestów i słów, a także przedstawiono, jak Jan Paweł II oceniał soborową reformę liturgiczną. W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: biskup gliwicki Jan Kopiec, ks. prof. Piotr Jaskóła, ks. prof. Stanisław Rabiej, ks. prof. Kazimierz Wolsza, ks. dr hab. Erwin Mateja.
Pełna treść referatów znajdzie się publikacji, która będzie owocem zakończonego sympozjum.