Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wsparcie dla Madang

Młodzież z Nysy organizuje pomoc dla chorych z Papui Nowej Gwinei.

15 czerwca po każdej Mszy św. w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie (prowadzonej przez księży werbistów) odbędzie się druga zbiórka pieniężna na rzecz Madang.

Akcja będzie kontynuacją  zeszłorocznej inicjatywy zorganizowanej przez uczestników Misyjnych Czuwań Młodych. Młodzi ludzie postanowili pomóc najbardziej potrzebującym z Papui Nowej Gwinei. Tegoroczna akcja ma pomóc w zbieraniu pieniędzy na zakup tzw. fixatora zewnętrznego dla werbisty br. doktora Jerzego Kuźmy.

Brat Jerzy jest jednym z trzech ortopedów w wyspiarskim 7-milionowym kraju.

- Oto Houla, 15-letni chłopak, który przed półtora roku uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Doznał otwartego złamania piszczeli (nogi) ze zmiażdżeniem i utratą części mięśni i skóry. Pół roku spędził w szpitalu w innej prowincji, gdzie zdołano zagoić ranę. Niestety, stracił około 10 cm kości i może chodzić tylko na zdrowej nodze o kulach. Przeszedł 2 operacje, najpierw kość została pokryta płatem mięśniowym i przeszczepem skóry. Po wygojeniu ubytek kostny został uzupełniony przeszczepem kostnym i unieruchomiony wewnątrzszpikowym drutem i fixatorem kołowym z kompresją. Spędził na oddziale ortopedycznym 8 miesięcy. Już wrócił do macierzystej prowincji i kontynuuje naukę w szkole - opisuje historię jednego ze swoich podopiecznych lekarz-werbista.

Wsparcie dla Madang   Houla szczęśliwy, że już za kilka miesięcy będzie chodził bez kul - Najbardziej dramatyczne jest jednak to, że większość przypadków można uzdrowić. Wystarczyłby sprzęt, na który ten kraj nie ma pieniędzy. Zakup jednego fixatora to koszt ok. 10 tys. dolarów. Rok temu udało się nam zebrać kwotę prawie 12,5 tys. zł. W najbliższą niedzielę po każdej Mszy św. wolontariusze Misyjnych Czuwań Młodych będą kwestowali na rzecz Madang. Osoby zainteresowane będą mogły kupić przygotowane specjalnie na tę okazję cegiełki w postaci świeczek z logiem akcji. Będzie można również kupć ciasta. A dla chętnych będzie miejsce, aby napić się świeżo zaparzonej kawy, nie tylko mocno palonej, ale i smakowej. Dla koneserów będzie również kawa zielona. Dla wielbicieli herbaty przygotowaliśmy niespodziankę - bogaty wybór smaków i kolorów. Cały dochód z akcji przeznaczony będzie dla Madang - informuje Łukasz Bogdanowski, organizator akcji.

Osoby chcące wesprzeć akcję mogą kierować wpłaty na konto parafii:

Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Bolesnej

ul. Rodziewiczówny 3, 48-300 Nysa

Konto nr: 65 1020 3714 0000 4802 0091 0562

z dopiskiem: "Wsparcie medyczne dla Madang".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama