Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stała się oblubienicą Pana

Panna młoda przyjęła obrączkę symbolizującą zaślubiny z Chrystusem.

We wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi podczas uroczystej Mszy św. w kościele św. Tomasza Apostoła w Kietrzu bp Andrzej Czaja przyjął śluby wieczyste dziewicy konsekrowanej.

– Stajesz z Jezusem na ślubnym kobiercu. I On podpowiada ci, byś podpatrywała Maryję, świątynię Bożej chwały. Ona uczy, jak kochać Jezusa – mówił bp Czaja w homilii w trakcie obrzędu konsekracji.

Już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice. Mieszkały one ze swoimi rodzinami albo we własnych domach, a przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia były do dyspozycji Kościoła.

Wraz z rozwojem życia monastycznego Kościół powiązał to powołanie z uroczystą profesją trzech rad ewangelicznych, życiem we wspólnocie i wspólną regułą. W 1139 roku zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Ta forma życia powróciła po Soborze Watykańskim II. Papież Paweł VI zaaprobował odnowiony ryt konsekracji dziewic.

Dziewica konsekrowana jest w świecie znakiem Królestwa Bożego. Przed biskupem zobowiązuje się do życia w czystości, gorliwego życia sakramentalnego i odmawiania Liturgii Godzin.

– Robić trzeba wszystko, by nie stracić Jezusa z oczu, by się od Niego nie oddalić. Mogą przyjść trudne momenty, ale wtedy trzeba przyjść do świątyni Pana. W niej zawsze się Jezusa znajdzie. Życzę, by jak najlepiej udawało ci się chować Jezusa w swoim sercu, by Go nigdy nie zgubić – zwrócił się bp Andrzej Czaja do Bożeny Sękali, nowo włączonej do grona dziewic konsekrowanych.

W diecezji opolskiej są dwie dziewice konsekrowane i dwie pobłogosławione wdowy. Formatorem indywidualnych form życia konsekrowanego jest ks. Hubert Sklorz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast