Jak towarzyszyć rodzicom po stracie dzieci? Dzisiaj Dzień Dziecka Utraconego.
Jutro, tj. 15 października, obchodzony będzie światowy Dzień Dziecka Utraconego. Tematykę przeżywania straty dziecka w łonie matki, w czasie porodu, wkrótce po nim czy też we wczesnym wieku coraz częściej podejmują wspólnoty parafialne. W sierpniu, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, w Modzurowie został poświęcony pomnik Dziecka Utraconego.
– Są przewidziane specjalne modlitwy na tzw. pokropek, czyli pochówek dziecka nieochrzczonego, ale wydaje mi się, że potrzeba więcej osobowego, duchowego zaangażowania, żeby to nie wyglądało tylko na urzędowe załatwienie sprawy. Bo to jest typowo duchowa sprawa – wiary w duszę nieśmiertelną dziecka. A jednocześnie śmierć dziecka, czy to przez poronienie, w czasie porodu albo śmierć malutkiego dziecka to jest naprawdę wielki ból rodziców, którzy długo oczekują na jego narodziny. Trzeba po prostu przy nich być, współczuć, zamilczeć, mieć wyczucie, że się tym rodzicom towarzyszy w dniach bólu. A jednocześnie przekazywać im, że osobiście wierzę w to, że ono j e s t . To im pomaga uwierzyć, że kiedyś to swoje dzieciątko zobaczą. Bo ono ma duszę nieśmiertelną. Jeżeli ja w to wierzę i mam współczucie dla rodziców, to oni to wyczuwają. Zawsze chciało mi się płakać razem z nimi, czasami – jeśli był pogrzeb dzieci już trochę starszych – coś mnie „zapchało”, nie potrafiłem kazania wygłosić albo przychodziłem zapłakany na plebanię – mówi ks. Joachim Kroll, duszpasterz z Modzurowa, który już w swojej poprzedniej parafii utworzył na cmentarzu miejsce pamięci Dzieci Utraconych.
Modzurowski pomnik zaprojektowany przez Bożenę Strzedullę ma kształt pękniętego serca. Wokół niego jest miejsce na pochówki dzieci utraconych (więcej o tym w „Gościu Opolskim” nr 43 na26 października). Diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się 15 października na Górze Świętej Anny. O godz. 17.30 – Różaniec, o 18.00 – Msza św., po której odbędzie się procesja do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego.