Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wywabianie białych plam z historii

Wywózki w głąb Związku Sowieckiego przez lata były w śląskich domach tematem tabu. Dziś mówi się o nich i innych momentach historii głośno.

Dla wywiezionych, głównie górników przełomowy był rok 45. Ekstremalne warunki, konieczność zbudowania sobie najpierw dachu nad głową, epidemie, dopiero zaczynająca działać kuchnia i opieka medyczna. Kto przeżył ten rok, miał szansę wrócić do domu... – wielu słuchaczom podczas takiej opowieści przypominały się rodzinne historie a łza kręciła się w oku.

Trwają 11 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Tegoroczne obchody, od 8 do 27 października obfitują w wykłady o szerokim spektrum tematycznym, koncerty muzyczne, wystawy, spotkania dyskusyjne i warsztaty.

Nie brak też luźniejszych form, jak np. podchody pt. „Śladami Kultury Niemieckiej", jest coś dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i melomanów, zarówno miłośników Mozarta jak i muzyki popularnej.

W ramach cyklu pt. „Religie i wyznania na Górnym Śląsku w ostatnich 150 latach można dowiedzieć się sporo o mieszkających tu Luteranach, Żydach czy wielojęzyczności w duszpasterstwie kościoła katolickiego.

Niezwykle ciekawe było wspomniane na początku spotkanie dyskusyjne wokół książki pt. „Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku. Temat ważny i bliski wielu pochodzącym stąd osobom, stąd wywołał spore zainteresowanie. Więcej o publikacji i spotkaniu w najbliższym „Gościu Niedzielnym”.

Szczegółowy program Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim jest dostępny na stronie: www.tskn.vdg.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma