Liderzy ŚDM przeżyli rekolekcje ewangelizacyjne na Górze św. Anny.
Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży zaprosiło liderów ŚDM oraz młodych ludzi, którzy chcieli do tego grona dołączyć, na wydarzenia o tajemniczo brzmiących nazwach: „Prolog 2.1” i „Prolog 2.2”. Chętnych było ponad 160 osób.
– Kiedy przyjechali na Górę św. Anny spodziewali się informacji o Światowych Dniach Młodzieży, wyjaśnienia, jakie są ich zadania. O tym też usłyszeli, ale dopiero na koniec trzydniowego spotkania – opowiada ks. Łukasz Knieć, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM. I zaraz wyjaśnia, że „Prolog 2”, który odbył się w dwóch częściach jako „Prolog 2.1” dla młodszej młodzieży i „Prolog 2.2” dla młodzieży pełnoletniej, wyniknął bezpośrednio z kwietniowego „Prologu ŚDM”.
– Wtedy animatorzy grup podkreślali, że warto liderów zaprosić nie tylko na warsztaty, ale i na rekolekcje ewangelizacyjne. By ci, którzy mają zajmować się Światowymi Dniami Młodzieży i nie tylko nimi, mieli poukładane to, co jest najbardziej istotne w tym, w co wierzą. Chcieliśmy dać im doświadczenie działania Pana Boga i zapalenia Duchem Świętym – tłumaczy duszpasterz.
– W piątkowy wieczór, po zakończeniu rekolekcyjnych konferencji mieliśmy czas dla siebie, by pogadać, pośmiać się, by ze sobą po prostu pobyć – opowiada liderka Ewa z Raciborza. – Część z nas siedziała w pokojach, część w holu, grając w karty. I nagle – ni stąd, ni zowąd – padł pomysł zrobienia rabanu, spontanicznego wieczoru uwielbienia. Kto chętny miał za 20 minut pojawić się w sali konferencyjnej. A chętnych było dużo. Ktoś ogarnął gitarę, ktoś inny mikrofony. Tak zaczął się nasz spontaniczny wieczór uwielbienia. A skończył się tym, że księża nie mogli wygonić nas z sali – wspomina Ewa.
– „Prolog 2” zaowocował nowym ogniem. Liderzy zapalili się działaniem Ducha Świętego. W swoich świadectwach mocno podkreślali, że w czasie rekolekcji doświadczali, jak Duch Święty działał w nich przez relacje z innymi – opowiada ks. Łukasz Knieć i podkreśla: – Jesteśmy bardzo wdzięczni Szkole Nowej Ewangelizacji „Św. Jacek” z Opola, która poprowadziła te rekolekcje.
– Na Górze św. Anny mieliśmy też czas, żeby porozmawiać ze sobą o tym, jak radzimy sobie z wypełnianiem zadań lidera. Dzieliliśmy się tym, co udało nam się zrobić, z czym mamy trudności. Do domów wróciliśmy z nadzieją szybkiego kolejnego spotkania – dopowiada Ewa.
Jednym z kolejnych kroków przygotowywanych przez Diecezjalne Centrum ŚDM będzie „Plus Prolog”. Odbędzie się w czasie peregrynacji Krzyża ŚDM. Na to wydarzenie zaproszeni będą wszyscy młodzi ludzie, nie tylko liderzy.