Jutro na uroczystości związane z rocznicą śmierci bł. Marii Merkert w Nysie zapraszają elżbietanki.
Bł. Maria Luiza Merkert w domu macierzystym w Nysie ma nadal naśladowczynie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Z okazji liturgicznego wspomnienia bł. Marii Luizy Merkert w Nysie odbywać się będzie szereg wydarzeń przypominających o współzałożycielce nyskich elżbietanek.
W piątek 14 listopada o 10.00 rozpoczyna się dzień otwartych drzwi domu macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Można będzie także zobaczyć film o bł. Marii Luizie Merkert (o 11.00, 13.00 i 15.00).
Wieczorem natomiast w nyskiej bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki o 18.00 rozpocznie się nabożeństwo w kaplicy Trójcy św.
Pół godziny później odprawiona zostanie uroczysta Msza św., a po niej, o 19.15, ulicami miasta wyruszy procesja „Śladami bł. Marii Luizy Merkert”.
Główne uroczystości odbędą się w nyskiej bazylice Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Błogosławiona Maria Luiza Merkert urodziła się w Nysie dn. 21 września 1817 roku w rodzinie mocno związanej z Kościołem. Gdy Klara Wolff w Nysie w 1842 roku wystąpiła z ideą pielęgnowania osób chorych i osamotnionych w ich mieszkaniach, Maria wraz ze starszą siostrą Matyldą i Franciszką Werner przyklasnęły pomysłowi i 27 września 1842 r. złożyły przed obrazem Serca Pana Jezusa akt oddania - zobowiązały się nieść pomoc potrzebującym bez względu na wyznanie, narodowość i płeć.
Opiekowały się chorymi, gotowały posiłki dla bezrobotnych i biednych. W owych czasach chodzenie po domach, w których mieszkają mężczyźni, przez młode dziewczyny było prawie rewolucją. Zmiana świeckiego stowarzyszenia charytatywnego na zgromadzenie zakonne, zajęła 10 lat – zostało ono zatwierdzone w 1859 r.
Maria Merkert wybrana została na pierwszą przełożoną generalną i była nią aż do śmierci. W latach 1863-1865 wybudowała Dom Macierzysty w Nysie i rozwinęła wiele innych ośrodków. W chwili śmierci założycielki zgromadzenie liczyło 465 sióstr w 87 domach. Zmarła 14 listopada 1872 r. w Nysie. Jej ciało spoczywa w marmurowym sarkofagu w kościele św. Jakuba i Agnieszki.
Proces beatyfikacyjny przeprowadzono w latach 1985-1997. Dekret o heroiczności cnót ogłosił 20 grudnia 2004 r. papież Jan Paweł II, a Benedykt XVI w czerwcu 2007 r. zatwierdził dekret o cudzie za wstawiennictwem Marii Merkert. Było nim uzdrowienie z gruźlicy jednej z elżbietanek, siostry Miry. Uroczystość beatyfikacyjna pod przewodnictwem kard. Jose Saraiva Martina, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, odbyła się 30 września 2007 r. w Nysie.