Wybitny archeolog, badacz katakumb pochodzący z Dzielowa k. Baborowa ma swoje miejsce w muzeum UO.
- Jego badania są absolutnie przełomowe. Z całą odpowiedzialnością naukową to twierdzę – mówiła prof. Joanna Rostropowicz, kierownik Katedry Cywilizacji Śródziemnomorskiej Instytutu Historii UO podczas spotkania naukowego poświęcone postaci ks. Josefa Wilperta, wybitnego archeologa, badacza polichromii rzymskich katakumb i sarkofagów początków chrześcijaństwa. Ks. Wilpert (1857-1944) urodził się w Dzielowie k. Baborowa, trzy czwarte swojego życia spędził pracowicie w Rzymie. Tam też na cmentarzu Campo Santo Teutonico został pochowany i spoczywa do dziś.
Spotkanie z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy śmierci wybitnego kapłana i naukowca zorganizowano w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, a zaszczycili je swoją obecnością m.in. bp prof. Jan Kopiec, bp prof. Rudolf Pierskała, prof. S.S. Nicieja - rektor UO, ks. prof. Tadeusz Dola - dziekan Wydziału Teologicznego UO oraz krewni ks. Wilperta.
Prof. Rostropowicz podarowała muzeum pamiątkowy medalion z wizerunkiem archeologa wykonany przez Jakuba Panitza, który zawieszono na ścianie sali wystawowej muzeum. Potem dwa wykłady nt. życia i działalności ks. Josefa Wilperta wygłosili : bp Jan Kopiec i prof. Joanna Rostropowicz.
- Wilpert był człowiekiem, który myślę, że Kościół – nie chciałbym tutaj używać jakichś romantycznych słów – kochał i rozumiał. Można mieć swoje preferencje, akcenty, które by się chciało rozwinąć – ale Kościół jest Kościołem. To jest ta wspólnota, którą Wilpert – wyraźnie się to widzi w całej jego spuściźnie - dostrzegał i zachęcał by ją lepiej rozumieć i właśnie ukochać z pełnym szacunkiem – powiedział bp Kopiec.
Więcej o ks. Josefie Wilpercie w jednym z najbliższych wydań papierowych „Gościa Opolskiego”.