Nowy numer 42/2019 Archiwum

Żona w rybnym, papież w Turcji, ja przy kompie

Prywatne triduum przed św. Andrzejem.

Wróciła żona ze sklepu rybnego (wiadomo, piątek) i mówi: o, fajny ksiądz jakiś był w sklepie. Taką siwą brodę miał, sutannę i biret, wszystkim życzył dobrego dnia. Ja mówię jej: to pewnie ks. Strach, nasz proboszcz prawosławny (nasz w sensie – z miasta naszego). Pokazałem zdjęcie, zgadza się – to on. Więc ekumenia w rybnym była dzisiaj.

Papież do Turcji poleciał, żeby świętować z prawosławnymi patrona chrześcijańskiego wschodu – św. Andrzeja. Ja z kolei urlop sobie wziąłem z tego powodu – takie triduum przed andrzejkami. Żeby wyrwać się z kołowrotka pracy (co, jak widać – łatwe nie jest) i spokojnie śledzić spotkania papieża, patriarchy i chrześcijan z Turcji.

Mam nadzieję, że w katolickiej katedrze w Stambule zobaczę moich przyjaciół – Gabriellę i Roberto. Jeśli miałbym wskazać chrześcijan, którzy w ostatnich dziesięciu latach najbardziej mnie zainspirowali i nie dają spokoju swoim przykładem, to byliby oni.

Zrezygnowali z wygodnego życia we Florencji, od 13 lat żyją ubogo na wschodzie Turcji, w regionach zamieszkałych przez Kurdów. Z pomocą włoskich przyjaciół pomagają biednym kurdyjskim rodzinom i uchodźcom z Afganistanu. W swoim skromnym domku mają kaplicę, jeden pokoik wyścielony dywanami, pełen ikon i obrazków. Żyją jak Karol de Foucauld – samotni chrześcijanie wśród miliona muzułmanów. Kto by pomyślał, że to jacyś ponurzy asceci, dziwacy czy odludki, musiałby po spotkaniu z nimi zrewidować swój pogląd. To są właśnie chyba ci, co poszli z Ewangelią na peryferie. Codziennie myślę o nich i o tym, jak żyją.

I tak się splata: sklep rybny, ekumenia, Turcja i Ewangelia.

Idę zjeść tego dorsza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • wietrzyk11
    01.12.2014 11:01
    Żona w rybnym, papież w Turcji, autor przy kompie - no a gdzie DZIECI?
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL