Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przegrało wielu dotychczasowych włodarzy miast

Nie zabrakło niespodzianek. W Pakosławicach zadecydowało losowanie!

W województwie opolskim w 26 gminach musiała odbyć się II tura wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Choć niedziela 30 listopada była wietrzna i mroźna (co z pewnością miało także wpływ na frekwencję -  35,16 proc.) to gorących emocji wyborczych nie brakowało.

Niespodzianki nie było w Opolu, gdzie Arkadiusz Wiśniewski zdecydowanie prowadzący po I turze wygrał także w II z Marcinem Ociepą. Wynik: 18 201 głosów przeciwko 8699. Jedyna klarownie określona polityczna rywalizacja miała miejsce w Brzegu gdzie Jerzy Wrębiak z PiS (6493 głosy) zdecydowanie wygrał z Jackiem Niesłuchowskim z PO (3568).

Kilka osób dotychczas sprawujących władzę w miastach i gminach będzie musiało pożegnać się z urzędem. I tak: w Kędzierzynie-Koźlu Tomasz Wantuła przegrał z Sabiną Nowosielską (PO) choć po pierwszej turze prowadził nieznacznie, w Nysie długoletnia burmistrz Jolanta Barska przegrała z Kordianem Kolbiarzem, wNamysłowie Krzysztof Kuchczyński przegrał z Julianem Kruszyńskim, w Niemodlinie Mirosław Stankiewicz z Dorotą Koncewicz, w Białej Arnold Hindera o 38 głosów z Edwardem Plicko. Przegrał wybory także długoletni wójt Strzeleczek Bronisław Kurpiela – z Markiem Pietruszką. Podobnie burmistrz Kietrza Józef Matela przegrał z Krzysztofem Łobosem, a burmistrz Zawadzkiego Mieczysław Orgacki przegrał z poprzednim burmistrzem Mariuszem Stachowskim. W Branicach Sebastian Baca pokonał dotychczasową wójt Marię Krompiec.

Kilku ubiegających się ponownie o wybór na stanowisko burmistrza otrzymało od wyborców mandat do sprawowania władzy. W Strzelcach Opolskich Tadeusz Goc, który zwyciężył z Henrykiem Rudnerem, w Krapkowicach Andrzej Kasiura z Maciejem Sonikiem (starostą krapkowickim), w Głuchołazach Edward Szupryczyński z Kamilem Bortniczukiem, w Prudniku Franciszek Fejdych z Lucjuszem Standerą, w Głogówku Andrzej Kałamarz z Józefem Janeczko, w Kolonowskiem Norbert Koston – z Joachimem Leją, a  w Baborowie Elżbieta Kielska z Eugeniuszem Wagą. W należącym do diecezji opolskiej Raciborzu sprawujący władzę Mirosław Lenk także wygrał w II turze z Anną Ronin.

Pozostałe wyniki: w Grodkowie Marek Antoniewicz  pokonał Waldemara Kwiatkowskiego. W Paczkowie burmistrzem będzie Artur Rolka, który wygrał z Grzegorzem Jasiokiem.W gminie Lubsza Bogusław Gąsiorowski wygrał z Arkadiuszem Majewskim, w Domaszowicach Zenon Kotarski z Urszulą Medyk,  w Świerczowie Andrzej Gosławski z Barbarą Bednarz, w Tułowicach Andrzej Wesołowski z Wiesławem Plewą.

Niecodzienna sytuacja miała miejsce podczas wyborów w gminie Pakosławice. Tam obydwaj kandydaci: Adam Raczyński i Jarosław Nosal zdobyli po 705 głosów. W takiej sytuacji o zwycięstwie decyduje liczba obwodów wyborczych, w których zwyciężyli kandydaci. Tu także był remis - 3:3. Konieczne było – przewidziane ustawowo w takiej sytuacji - losowanie. Los padł na Adama Raczyńskiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama