Ten żar tli się w każdym z nas, my nie robimy nic nadzwyczajnego - podkreślała jedna z tegorocznych laureatek.
Jedną z laureatek jest Magdalena Mika z Winowa. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Uroczystą galą, 3 grudnia, w dzień wspomnienia patrona - św. Franciszka Ksawerego zakończyły się XXI Dni Xaverianum.
Podczas niej tradycyjnie już w tym Jezuickim Ośrodku Formacji i Kultury wręczono nagrody „Żar Serca”. Są one przyznawane w trzech kategoriach: pracownik akademicki uczelni, młodzież studencka i instytucja lub osoba spoza środowiska akademickiego.
W tym roku statuetkę tę otrzymały nie trzy, ale cztery osoby. W gronie laureatów znaleźli się: Kornelia Bosowska, doktor nauk chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Opolskiego, małżeństwo Barbara i Jan Zapałowie z Domecka, oraz dwie studentki – Anna Humeniuk i Magdalena Mika.
- W tym roku kapituła miała ogromny problem z wyborem jednej osoby, zwłaszcza w kategorii studentów. Obie laureatki kończą bowiem w tym roku studia, są równie aktywne i działają na wielu polach rozsiewając dobro. Ja wyłączyłem się z decyzji, bowiem związane są z naszym duszpasterstwem i wiem, że wybierając jedną, skrzywdziłbym drugą, bo równie mocno się angażują. Ostatecznie jury postanowiło przyznać dwie statuetki, z czego się bardzo cieszę – przyznaje o. Jacek Drabik SJ, organizator Dni Xawerianum. Dodaje, że ze wzruszeniem czytał także nominacje pozostałych osób, doceniając ich posługę w swoich środowiskach. Jednak żadne z nich nie uważało swoich dokonań za coś nadzwyczajnego.
Dziewczyny, obie z 5. roku psychologii Uniwersytetu Opolskiego, poświęcają swój czas na działalność wolontariacką. Anna Humeniuk, pochodząca z Raciborza była tutorem w projekcie Stowarzyszenia Wiosna – Akademia Przyszłości a prócz tego dzieli się swoim talentem muzycznym – prowadziła zajęcia w zespole gospel w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Dąbrowie, zespół muzyczny DA Xaverianum, a w Raciborzu wspólnie ze znajomymi zespół Piąty Wyraz. W opinii otoczenia otwarta i przyjazna dla każdego, inspiruje do rozwijania talentów a przy tym jest świetną liderką i organizatorką.
Występ zespołu "Kroke" z Anną Marią Jopek robił wrażenie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Magdalena Mika z Winowa szefowała Radzie DA Xaverianum, angażując się mocno w realizowane w nim wydarzenia. Wiele robi też w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie i w Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu, gdzie pracuje. Duży wkład włożyła też w rozwój opolskiego ZHR. Ostatnio zaś samodzielnie zorganizowała i sfinansowała swój wyjazd do Zambii jako wolontariuszka, organizując przy tym fundusze na pomoc tym, do których pojechała. Rok temu to wyróżnienie odbierali jej rodzice.
Dr Kornelię Bosowską, w imieniu której wyróżnienie odebrał mąż, doceniono nie tylko za zaangażowanie w projekty dla młodzieży szkolnej oraz w różne inicjatywy duszpasterskie, ale też za działalność w ruchu Comunione e Liberazione, gdzie jest odpowiedzialna za formację młodzieży. Potrafi też swoją postawą zachęcić do działania i współpracy innych.
Barbara i Jan Zapałowie są małżeństwem i rodzicami sześciorga a właściwie 28 dzieci. Kiedy najmłodsza spośród sześciorga dzieci córka miała pięć lat, postanowili nie tylko jak do tej pory modlić się w ramach Duchowejj Adopcji Dziecka Poczętego, ale przyjąć pod swój dach także te, które się już urodziły a nie mają dobrego domu. Zaś od 2013 r. prowadzą Rodzinny Dom Dziecka w Domecku. Ich wielką troską jest rodzina i obrona życia. Swoim przykładem promują wzór katolickiej rodziny, gotowi w każdym czasie służyć innym i obdarowywać miłością.
Nagrody wręczał o. Jakub Kołacz SJ, prowincjał jezuitów, wraz z biskupem Rudolfem Pierskałą, który swoją obecnością uświetnił galę. Po wręczeniu nagród wieczoru dopełnił świetny muzycznie i niezwykle oryginalny koncert zespołu „Kroke” z Anną Marią Jopek.