Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie można poprzestać na wieczerzy wigilijnej

Bp Andrzej Czaja podpowiada, jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

W 4. niedzielę Adwentu w kościołach diecezji opolskiej zostanie odczytany list pasterski biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Przeznaczony jest na święta Bożego Narodzenia i zatytułowany został "Znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie".

Bp Andrzej Czaja napisał: "Trzeba bowiem określonego wysiłku i zaangażowania, aby Pan Jezus mógł napełnić nasze serca swoim pokojem, by Jego bliskość stała się naszą radością, była źródłem nadziei w naszym życiu, a także rozwoju dobra i miłości w naszych rodzinach".

Podkreślił też, że dobrze jest zadbać o to, "co od wielu pokoleń pomaga nam ukształtować wyjątkową atmosferę bożonarodzeniowych świąt: przygotować choinkę, dekoracje, prezenty, świąteczne potrawy i pierniki, pamiętać zwłaszcza o przełamaniu się opłatkiem". Jednak przypomniał, że na tym nie można poprzestać. "Przede wszystkim w tych dniach Oktawy Bożego Narodzenia i aż po Niedzielę Chrztu Pańskiego trzeba rozradować się Dzieciątkiem Jezus i jak najwięcej dziękować Bogu za to, że dał nam swego Syna i że okazana w ten sposób wielka łaska niesie nam zbawienie. Dlatego w tych dniach trzeba zadbać o to, aby jak najczęściej uczestniczyć w Eucharystii, która stanowi najlepszą formę wyrażenia Bogu wdzięczności i przyjęcia Jezusa do swego serca" - zaznaczył biskup opolski i podkreślił, że "trzeba wielokroć przyjść do Pana, razem z dziećmi uklęknąć przy żłóbku, powierzyć Dzieciątku swoje życie i rodzinę, przyjąć Jezusa w Komunii świętej i zanieść Go świadomie do domu".

"Poprzez takie przyjęcie Jezusa w domu i radowanie się Nim rozwija się chrześcijańska rodzina i staje się Kościołem domowym. Wówczas też święta można przeżyć jeszcze bardziej rodzinnie, tzn. razem z sobą i dla siebie, ponieważ łączącą nas więzią będzie Chrystus" - napisał bp Andrzej Czaja.

Na zakończenie pasterskiego słowa ordynariusz zaprosił wiernych do udziału w diecezjalnym zakończeniu Roku Rodziny w niedzielę 28 grudnia o 18.30 w katedrze opolskiej oraz tego samego dnia o 11.00 w pielgrzymce rodzin dotkniętych migracją zarobkową (w kościele Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama