Znaki Światowych Dni Młodzieży odwiedziły dekanat niemodliński.
To już ostatnie dni peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej. 3 stycznia w Raciborzu zostaną przekazane delegacji z archidiecezji katowickiej. Natomiast we wtorek 30 grudnia krzyż i ikona nawiedziły Otmuchów, Dom Dziecka w Jasienicy Górnej, a pod wieczór zagościły w dekanacie niemodlińskim.
Tu spotkanie z symbolami Światowych Dni Młodzieży rozpoczęło się w pobliżu kapliczki pustelnika w Lipnie. Procesja z krzyżem, w której uczestniczyło ok. 70 osób, przeszła przez las, okolice ogrodu dendrologicznego, aż do kościoła Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie, gdzie odprawiona została Msza św.
W pierwszej części drogi, tej leśnej, odprawiona została Droga Światła, w drugiej, już na ulicach Niemodlina, członkowie róż poprowadzili modlitwę różańcową.
10-stopniowy mróz nie przestraszył ani młodzieży, ani starszych. – Taka forma przyjęcia znaków Światowych Dni Młodzieży dodaje podniosłości temu wydarzeniu – przyznaje pani Alicja. – Jestem tutaj, bo to jedyna okazja, by być tak blisko krzyża ŚDM. Wcześniej nigdy go nie widziałam na żywo – dodaje pani Maria.
Nabożeństwo Drogi Światła, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Bytomski wraz z młodzieżą, rozpoczęło się tuż przed zmrokiem oddaniem czci krzyżowi. Procesja ze znakiem Światowych Dni Młodzieży szła zaśnieżonymi leśnymi ścieżkami. Drogę oświecało światło pochodni i świec. „Światło”, „Kamień”, „Osoba”, „Apostoł” – to kilka z rozważanych stacji. Przy jednej z nich, tuż obok głazu, każdy mógł wziąć jeden z leżących kamieni. Jakiś czas potem padło pytanie, czy za św. Tomaszem jest się gotowym z wiarą powtórzyć: „Pan mój i Bóg mój”. Jeśli tak, kamień można było odrzucić w las. To kamień, który przysłaniał grób. Dzięki Zmartwychwstałemu jest już niepotrzebny.
Usłyszane treści można było rozważać na Różańcu, którego ostatnia dziesiątka zakończyła się już na placu kościelnym. Krzyż wniesiono do środka i ustawiono w pobliżu ikony Matki Bożej.
Po Mszy św. i adoracji znaki Światowych Dni Młodzieży zostaną przewiezione do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego, gdzie trwa Plus Prolog – trzydniowe spotkanie młodzieży, organizowane przez Centrum ŚDM diecezji opolskiej. W Nowy Rok młodzież uczestnicząca w spotkaniu poniesie znaki Światowych Dni Młodzieży ulicami Opola, do katedry, gdzie w południe bp Andrzej Czaja odprawi noworoczną Mszę św.
W Opolu krzyż i ikona będą jeszcze w piątek 2 stycznia. Do 12.30 będzie trwała adoracja w kurii diecezjalnej, później w więzieniu. Wieczorem znaki Światowych Dni Młodzieży zostaną przewiezione do Raciborza, gdzie od 22.00 do północy zaplanowano czuwanie w kościele NSPJ. Z kolei w sobotę 3 stycznia o 6.30 będą na Mszy św. w kościele w Studziennej, o 8.00 – na Mszy św. w parafii Matki Bożej, o 10.00 – na raciborskim Rynku, a od 11.00 – w kościele Wniebowzięcia NMP, gdzie o 12.30 Eucharystii przewodniczyć będzie bp Rudolf Pierskała.