Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kościół jak puzzle

Każdy z jego członków choć inny, ma swoje miejsce i jest potrzebny, by układanka była kompletna.

O Kościele, jego biblijnych obrazach i porównaniach, których Jezus mógłby użyć dziś, rozmawiali w Nysie liderzy, animatorzy i zelatorzy świeccy z różnych wspólnot. Tam właśnie od 6 do 8 lutego odbywał się weekend formacyjny pod hasłem: „Jesteśmy Jego ciałem”.

Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele grup Odnowy w Duchu Świętym z kilku miejscowości, Apostolstwa Dobrej Śmierci, Chemin Neuf, Drogi Neokatechumenalnej, Domowego Kościoła i Spotkań Małżeńskich. – Chodzi o to, żeby pogłębić rozumienie Kościoła, miłość do niego, świadomość bycia Kościołem. To trzeba ciągle odświeżać i odkrywać na nowo, konfrontować z osobistym doświadczeniem. Jest to okazja, by się spotkać, tworzyć relacje ze sobą i wspólnotę duchową przez modlitwę, adorację, czytanie słowa Bożego i dyskusje – podsumowuje ks. Mateusz Buczma, diecezjalny koordynator wspólnot.

Tym razem liderzy zastanawiali się, jak docierać do współczesnych ludzi z Dobrą Nowiną, by biblijny przekaz był dla nich czytelny. Wśród współczesnych metafor wymienionych przez poszczególne grupy, Kościół jest jak: wielkie miasto, ekosystem, słonecznik, bukiet z różnych kwiatów, ogród botaniczny, elektrownia, puzzle, a nawet jak... drużyna piłki siatkowej. Trafiające zwłaszcza do młodych może być porównanie Kościoła do sieci telefonii komórkowej z zawsze darmowym abonamentem, gdzie udział w liturgii zapewnia „bycie w zasięgu”.

Uczestnicy dyskutowali też, co w biblijnych obrazach może dziś urzekać, jakie dziś funkcjonują stereotypy na jego temat i jak je przełamywać, a na konferencjach słuchali o przynależności do Kościoła, relacjach wspólnot z kapłanami i współpracy między różnymi grupami. – Jestem drugi raz, rok temu byłam w Głębinowie. Przyjechałam, żeby się ubogacić tym wszystkim, zobaczyć, jak działają nasze wspólnoty, nawiązać kontakty między sobą, bo jesteśmy członkami jednego Kościoła. Myślę, że wyniesiemy stąd masę nowych pomysłów, które będzie można przenieść do naszych grup – mówi Jolanta Gołaszewska z Odnowy w Duchu Świętym z Prudnika.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma