Zawiązał się Komitet Honorowy Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Opolskiej.
Dzisiaj (26 marca) w sali kapitulnej Kurii Diecezjalnej w Opolu odbyło się spotkanie inauguracyjne Komitetu Honorowego Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Opolskiej.
- Do komitetu honorowego biskup Andrzej Czaja zaprosił przedstawicieli władzy wojewódzkiej, władzy samorządowej, miasta Opola, a także przedstawicieli oświaty, policji oraz innych instytucji i służb – poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu ks. Łukasz Knieć, koordynator przygotowań do ŚDM w diecezji opolskiej.
- Wszyscy zebrani poparli ideę założenia takiego Komitetu Honorowego. Reprezentanci władz znajdujący się w tym komitecie wydelegują swoich przedstawicieli do zespołu roboczego, który będzie zajmował się konkretnymi zadaniami. Chodzi o to, by pomóc młodzieży, która przyjedzie i także naszej młodzieży poznać region, bogactwo jego ducha, nasze dziedzictwo kulturowe i religijne. Chcemy, żeby to było wielkie święto młodych w naszym regionie. Uczmy się gościnności, wielkiej, wspaniałej, szerokiej - mówił bp Rudolf Pierskała, przewodniczący Komitetu Honorowego. Zespół roboczy spotka się za 2 tygodnie.
Obecni na konferencji wicemarszałek województwa Roman Kolek oraz przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa podkreślali wolę współpracy.
- Nikt nas nie musiał przekonywać do udziału w tym Komitecie. Z oczywistych względów trzeba się zaangażować w to wielkie wydarzenie. Jest również wielka okazja do promowania naszego regionu - mówił Roman Kolek.
Marszałek nie chciał na razie zdradzać pomysłów organizacyjnych jakie już się zrodziły. Wiadomo, że będą zorganizowane dwa wielkie spotkania goszczących w naszej diecezji uczestników ŚDM - na Górze Świętej Anny i w Opolu.
- Miasto Opole włączy się w pełnym zakresie w organizację Światowych Dni Młodzieży, zarówno jeśli chodzi o transport zbiorowy, zabezpieczenie ze strony służb porządkowych, medycznych, we wszystkich aspektach, w których dysponujemy kompetencjami i możliwościami - mówił Marcin Ociepa, który podkreślił także duchowy wymiar tego zaangażowania. - Będziemy organizować to wydarzenie w roku 1050 rocznicy chrztu Polski. To jest okazja, by przemyśleć co nas łączy w wymiarze globalnym. Łączy nas cywilizacja chrześcijańska - powiedział.
- Wielką szansą w przeżywaniu tego spotkania jest także fakt, że nasz region jest wielokulturowy – podkreślił bp Pierskała.
Obecnie liczba gości, którzy pierwszy tydzień ŚDM spędzą w naszej diecezji, szacowana jest na 5 tysięcy osób. Tysiąc Francuzów znalazło już swoje lokum na Górze Świętej Anny, pozostali będą goszczeni w domach rodzin w 120 parafiach, które zadeklarowały przyjęcie młodych chrześcijan z wielu krajów, m.in. Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Brazylii. - Ostatnio dowiedziałem się, że ze swoim biskupem przyleci do nas grupa z Australii - powiedział ks. bp Rudolf Pierskała.