Nowy numer 49/2020 Archiwum

Karuzela z Madonnami

Matka Boża z Dzieciątkiem, ze św. Anną, Pieta, gotycka, ludowa, w obrazie czy rzeźbiona - wszystkie do obejrzenia w Raciborzu.

Od różnych jej wizerunków może zakręcić się w głowie. Na wystawę maryjną pt. „Twarzą w twarz. Oblicza Matki Bożej” zaprasza Muzeum w Raciborzu. Jej otwarcie nastąpi w piątek 24 kwietnia o godz. 17 w dawnym kościele sióstr dominikanek (ul. Gimnazjalna 1). Warto odwiedzić ją w w tym dniu bądź w poświęconym Bożej Rodzicielce miesiącu maju.

- To opowieść w obrazach o Maryi. Wśród eksponatów są zarówno późnośredniowieczne piękne Madonny, płaskorzeźby, jak i XIX-wieczne oleodruki. Są też dzieła sztuki ludowej, medaliki i współczesne przedstawienia Matki Bożej Piekarskiej czy Częstochowskiej towarzyszące niemal każdemu katolikowi, bo naszym założeniem było, by wybrzmiała treść związana z Matką Bożą, a nie tylko pokazanie dzieł sztuki - opowiada Monika Witek, historyk sztuki, pomysłodawczyni wystawy.

Prócz obrazów, ikon i rzeźb można zobaczyć tam niecodzienne przedstawienia Maryi na przepięknie uformowanych kaflach ceramicznych, składany, metalowy ołtarzyk, Jej symbol na belce stropowej sprzed kilku wieków czy zdjęcie kolumny maryjnej z raciborskiego rynku. Wszystko uzupełnione opisami i pięknymi cytatami z psalmów.

Wystawa będzie dostępna do końca czerwca.

Szczegóły i godziny zwiedzania na stronie: www.muzeum.raciborz.pl. Patronem medialnym wystawy jest "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama