Nowy numer 23/2021 Archiwum

W dwustulecie urodzin kompozytora

Wkrótce inauguracja paczkowskiego Festiwalu im. Moritza Brosiga.

W tym roku Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędzie się po raz 13., ale okazja do posłuchania muzyki tego kompozytora i organisty jest wyjątkowa. 15 października minie 200 lat od jego narodzin.

Moritz Brosig urodził się w Lisich Kątach, niewielkiej wiosce leżącej tuż przy granicy polsko-czeskiej. Stamtąd utalentowany syn niezamożnych rodziców ruszył w wielki muzyczny świat. Jego kompozycje – msze, graduały, motety, nieszpory, pieśni oraz utwory kameralne – w drugiej połowie XIX wieku zdobyły wielką popularność, były grywane na całym kontynencie. A w ostatnich latach jego muzyka przeżywa renesans. Jego kompozycje sakralne były wykonywane m.in. dwa lata temu w bazylice św. Piotra podczas dorocznego święta Zakonu Maltańskiego.

Już 3 maja będzie można posłuchać pierwszego koncertu. Odbędzie się on jak zwykle w kościółku pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lisich Kątach, dawnej kaplicy pałacowej, w której Brosig grywał do Mszy. W programie jego „Ave Maria”, a także znakomite i słynne kompozycje sakralne m.in. Rossiniego, Pergolesiego, Haendla, Faure'a i  Francka. Wystąpią: Halina Mansarlińska (fortepian), Joanna Bortel (alt), Joanna Zawartko-Kołodziej (sopran) i Magdalena Wachowska (mezzosopran). Początek o godz. 13.

– Staramy się dotrzeć do miejsc, w których jeszcze muzyka Moritza Brosiga nie gościła. Tym razem po raz pierwszy odwiedzimy z koncertem Stary Paczków – informuje Andrzej Kłoczko, dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Tam koncert odbędzie się 19 lipca (godz. 17).

Pięć koncertów festiwalu brosigowskiego odbywa się co miesiąc w innym miejscu, także po stronie czeskiej – w Javorniku. Szczegółowy program Festiwalu do pobrania poniżej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama