Nowy numer 46/2019 Archiwum

Brat Roger z Kędzierzyna-Koźla

Ledwie trawię nieszczęsne sformułowanie o "dawaniu świadectwa" (czyli opowiadaniu o sobie). Ale niech będzie - to moje świadectwo.

Dawno, dawno temu, kiedy świat był młodszy a Odra Opole grała w ekstraklasie, mnie - jej kibica, pseudokibica, a może nawet kibola? - w pewnym momencie przestały unosić pieśni stadionowe. Zamiast „Que sera sera dziś Odra dwa punkty ma” zacząłem śpiewać „Ubi caritas et amor Deus ibi est” (spokojnie, nie na trybunach przy Oleskiej…). Większa siła była w tych śpiewanych łacińskich kanonach niż w meczowych refrenach.

To przez brata Rogera z Taizé i jego wspólnotę. Były takie lata w Kędzierzynie-Koźlu, kiedy mocno inspirowali sporą grupę nasto-  i dwudziestolatków. Jeden z nich, mój serdeczny do dziś kolega Krzychu, nosił wtedy nawet pseudonim „brat Roger”. Bo chodził i ciągle wszystkim powtarzał sentencje przeora Taizé. Byłem w tej grupie. Tajemnica Chrystusa nagle stała się czymś bardziej porywającym niż sławetne zwycięstwo Odry nad Legią w Warszawie 5:3.

12 maja mija sto lat od urodzin brata Rogera z Taizé. W naszej diecezji w dwóch miejscach odbędą się modlitwy z tej okazji. Kiedy 10 lat temu w dzień pogrzebu Brata czekałem w kolejce do jego grobu, stojący przede mną mężczyzna w eleganckim trenczu tłumaczył sąsiadowi: „Brat Roger był ojcem mojej wiary”. To mi wtedy szczerze grało w duszy. I dzisiaj gra.

Roger Schütz, przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, wzbudził we mnie tęsknotę i pragnienie Kościoła, który przyciąga prostotą, ubóstwem, dobrocią serca i pięknem. Pokazał, że taki Kościół jest możliwy i nie potrzeba do tego dużo. Wręcz przeciwnie - w ubóstwie i prostocie środków tkwi największa siła. Dużo by pisać, czego się nauczyłem od Taizé, ech… Ale może nie o to chodzi w tej chwili.

Więc prosto: dziękuję, Roger, bracie.

Taizé Wysławiajcie Pana
Jaime Quiralte

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama