Nowy numer 50/2018 Archiwum

Chętnie do Babci

– Trzeba uświadomić sobie, że dar życia konsekrowanego, którym Kościół jest obdarowany, nie jest dany dla indywidualnego samozadowolenia – mówił bp Jan Kopiec.

Tuż przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 16 maja, na Górę św. Anny pielgrzymowały osoby konsekrowane z diecezji opolskiej i gliwickiej. – Do Babci wszyscy chętnie pielgrzymują. I my, jako osoby konsekrowane, chcemy tutaj nie tylko spotkać się ze sobą, ale przedstawić Panu Bogu za wstawiennictwem św. Anny nasze modlitwy, problemy i troski, a także naszą wdzięczność – mówi s. Jolanta Radomyska SSpS, referentka diecezjalna. Modlitewno-formacyjne spotkanie rozpoczęło się w Domu Pielgrzyma od konferencji „Obudzić świat. Piękno życia konsekrowanego”, którą wygłosił o. Sylwester Cabała.

Przypominał, że osoby konsekrowane mają być dającymi świadectwo prorokiniami i prorokami, którzy zdolni są obudzić z letargu świat wokół siebie. – Papież Franciszek zwraca nam uwagę, że prorok ma zdolność zgłębiania historii i interpretowania zdarzeń, zna Boga i zna ludzi wokół siebie – tłumaczył o. Sylwester Cabała. Wyjaśniał, że osoby konsekrowane mają iść do ludzi, ale nie z pustymi rękami, ale z doświadczeniem, które zdobywają, spoglądając w kierunku Bożej tajemnicy. Zachęcał też: – Dawajmy odczuć radość, że jesteśmy szczęśliwi na drodze życia konsekrowanego, mimo trudu, różnych przeszkód i słabości ludzkich, których doświadczamy. Bo to Bóg jest Tym, który napełnia nasze serca szczęściem i radością. Po konferencji odprawiona została Eucharystia w bazylice św. Anny. Przewodniczył jej bp Jan Kopiec. – W najważniejszym nakazie Pana: „Bądźcie doskonali jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”, ukazany jest najwspanialszy cel – podkreślał w homilii biskup gliwicki. I pytał: – Czy jesteśmy na drodze do doskonałości? Czy wszystko, cokolwiek czynimy, ma ten wymiar, który Jezus Chrystus nam przed oczy postawił?

Bp Jan Kopiec przypominał też, że życie konsekrowane, które uzdalnia do kroczenia drogą rad ewangelicznych, nie jest dane człowiekowi dla jego indywidualnego samozadowolenia. – Dar życia konsekrowanego jest dla dobra całej wspólnoty ludzi wierzących, aby wszyscy byli doskonałymi – mówił biskup gliwicki. – Wiemy, że Kościół żyje tak, jak żyją jego przedstawiciele. Kościół może tak oddziaływać, jak oddziałują jego przedstawiciele. Bo wszystkie teoretyczne myśli, te najpiękniejsze złotouste rady, gdzieś tam topią się w błocie codziennego dnia, jeżeli my sami nie potrafimy tego światu pokazać. Stąd wielki apel: poważnie traktujmy to, do czegośmy rękę przyłożyli. Warto, bo światu w każdej epoce potrzeba dobrych ludzi – podkreślał bp Kopiec.

Pielgrzymkę, którą w tym roku organizowały osoby konsekrowane z diecezji gliwickiej, zakończyło spotkanie w klasztorze franciszkanów i Dróżki NMP.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy