powrót
Wiara.pl - Serwis

Opolski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
Po pierwsze: dobry człowiek  
Diakoni w redakcji "Gościa Opolskiego" Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Po pierwsze: dobry człowiek przejdź do galerii

W sobotę przyjmą święcenia kapłańskie. Jakimi chcą być księżmi?

ana

|

GOSC.PL

dodane 21.05.2015 23:23
0

Kościół opolski w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 23 maja, otrzyma ośmiu nowych księży, którzy przez 6 lat formacji w seminarium, przygotowywali się do święceń kapłańskich. Jak wyobrażają sobie dobrego duszpasterza? Kto jest dla nich wzorem kapłana?

– Z pewnością ksiądz powinien być ludzki, wierzący, ojcowski i ofiarny. Myślę, że te cechy wzajemnie się uzupełniają, a ksiądz, który je łączy jest świadkiem Chrystusa – podkreśla dk. Mateusz Kozielski. Dodaje, że priorytetem duszpasterza powinno być zbawienie siebie i drugiego człowieka.

Przyszli księża przyznają, że duszpasterz powinien być dla ludzi i pośród nich, a nie ponad nimi. Doceniają wagę kontaktu z drugim człowiekiem, podkreślają znaczenie bycia cierpliwymi i otwartymi. – Ksiądz nie powinien latać ponad głowami, ale powinien być otwarty na drugiego człowieka. Prosta zasada: najpierw dobry człowiek, a następnie dobry ksiądz – wyjaśnia dk. Kamil Mieszkowski z opolskiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

– Cechą duszpasterza ma być świętość, która rodzi się z zażyłej relacji z Panem. To jest fundament i stanowi o tożsamości kapłańskiej. Dlatego kapłan musi być człowiekiem modlitwy, a z niej będzie się rodziła otwartość na drugiego człowieka, każdego – podkreśla dk. Dawid Kontny. Dodaje, ze ksiądz musi być dla ludzi zawsze, a nie tylko w wyznaczonych godzinach w kancelarii. – Podoba mi się wypowiedź papieża Franciszka, że pasterz musi pachnąć owcami, to znaczy znać je, żyć pośród nich, dotykać ich problemów – mówi dk. Dawid Kontny.

A dk. Mateusz Wieczorek z parafii w Polskiej Nowej Wsi dopowiada: – Współczesny duszpasterz ma być kochający ludzi i oddany swoim parafianom. Ludzie potrzebują dobrych pasterzy, którzy poświęcą im swój czas i siły.

Wśród księży, na których przyszli neoprezbiterzy się wzorują, są ich proboszczowie, m.in. ks. Antoni Komor, wieloletni proboszcz parafii św. Antoniego w Zdzieszowicach, z którego parafii wyszło wielu księży, ks. Andrzej Majchrzak, a także ks. Rudolf Świerc, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. – Od niego uczę się wielkiej pokory, oddania Panu Bogu, a przy tym gospodarności i solidności – podkreśla dk. Kamil Mieszkowski.

– Dla mnie wzorem kapłana jest bp Antoni Długosz z Częstochowy, który pomimo tego, że jest biskupem i doktorem, pozostał prostym człowiekiem, który ma zawsze czas dla drugiego człowieka, szczególnie dla tego, który pogubił się w życiu – tłumaczy dk. Dominik Paterak z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nowym Lesie.

– Od początku mojej drogi powołania wzorem kapłana był dla mnie św. Jan Bosko. Dlatego, że on potrafił poświęcić się do końca dla drugiego człowieka, szczególnie tego, który został porzucony przez wszystkich i uznany za „kulę u nogi”. Zawsze uderzała mnie w nim postawa człowieka, który potrafił służyć i być sługą Boga i drugiego człowieka – mówi dk. Kamil Bania z parafii św. Michała Archanioła w Prudniku.

Z kolei dla dk. Dawida Kontnego wzorami są św. Jan Maria Vianney i św. Jan Paweł II. – Oboje pokazywali swoim życiem, że najważniejszy jest drugi człowiek, że kapłan ma być sługą dla drugiego, zwłaszcza najbardziej potrzebującego. A taka postawa brała się z relacji z Panem – z nieustannej modlitwy – wyjaśnia diakon.

Biskup opolski prosi o modlitwę za kandydatów do święceń. Przeczytaj – TUTAJ

1 / 1
Dk. Kamil Bania

WIARA.PL DODANE 21.05.2015 AKTUALIZACJA 23.05.2015

Przyjmą święcenia kapłańskie

W sobotę, ​23 maja podczas Mszy św., która w katedrze opolskiej rozpocznie się o godz. 10, święcenia kapłańskie przyjmie ośmiu diakonów. Zdjęcia: Anna Kwaśnicka /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DIAKONI
  • KAPŁAŃSTWO
  • NEOPREZBITERZY
  • WMSD OPOLE
  • ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

Polecane w subskrypcji

  • Miłosz, który namalował papieża. „Ujęła mnie piękna, skromna twarz Leona XIV”
    • Kultura
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Miłosz, który namalował papieża. „Ujęła mnie piękna, skromna twarz Leona XIV”
  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
    • Pytania czytelników
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE