Nowy numer 43/2020 Archiwum

Można pomóc w przyjęciu uchodźców

- Podołamy organizacyjnie i finansowo pobytowi gości z Syrii - uspokaja ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

W przyjęciu przez naszą diecezję 50 chrześcijańskich rodzin uchodźców z Syrii Caritas będzie odgrywała kluczową rolę. Syryjczycy trafią bowiem najpierw do ośrodków „Caritas” w Głuchołazach i Głębinowie. Tam będą mieszkać aż do czasu zakończenia procedur nadawania im statusu uchodźcy. Bez tego statusu będą musieli wrócić do swojego kraju.

Z informacji zamieszczonej na blogu s. Małgorzaty Chmielewskiej – która wspólnie z Fundacją Estera apelowała do rządu o przyjęcie uchodźców z Syrii - wynika, że wszyscy przyjadą do Polski na wizach turystycznych. Tymczasem pierwsza grupa rodzin syryjskich oczekuje w Libanie na wydanie wiz. Nie są to zdawkowe procedury. Dla jednej osoby trzeba było wypełnić i załączyć około 60 stron dokumentów. Każdy dzień pobytu uchodźców z Syrii do Polski w Libanie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty ponosi Fundacja Estera.

Opolska Caritas jest przygotowana by gościć uchodźców nawet do Bożego Narodzenia – jeśli tego będą wymagały procedury. Koszt dziennego pobytu jednej osoby w ośrodkach to ok. 60 zł. – Sporą część tych kosztów poniesie „Caritas”. Mamy na to fundusze z różnych projektów, m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Będziemy także apelowali o pomoc rządową, bo w analogicznych projektach, np. dotyczących uchodźców wojennych z Ukrainy, rząd wspierał „Caritas”. Jestem spokojny o to, że podołamy organizacyjnie i finansowo pobytowi gości z Syrii, bo znam ogromną ofiarność wiernych diecezji opolskiej. W zbiórkach na ofiary klęsk żywiołowych, głodu czy katastrof zawsze jesteśmy w ścisłej czołówce najhojniejszych diecezji. Ostatnia zbiórka dla Nepalu przyniosła 600 tysięcy złotych, to najwięcej w kraju– podkreśla ks. Arnold Drechsler. Po pobycie w ośrodkach w Głębinowie i Głuchołazach (być może także w nyskim Diecezjalnym Domu Formacyjnym) Syryjczycy trafią do miejsc i parafii, które wyraziły chęć ich przyjęcia i przygotowania im miejsca zamieszkania.

Osoby lub instytucje, które chcą pomóc w przygotowaniu pobytu syryjskich uchodźców, mogą przekazywać pieniądze na konto:

Caritas Diecezji Opolskiej

ul. Szpitalna 5a; 45-010 Opole

66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Syria”

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama