Nowy numer 42/2019 Archiwum

E-mail jak relikwia

Jeden z najcenniejszych e-maili, które przechowuję, jest krótki.

Ale i tak najważniejsze jest siedem liter na jego końcu: „FrPaolo”. Te literki są dla mnie jak relikwia.

Tak podpisał się o. Paolo Dall’ Oglio, włoski jezuita z Syrii, który równo dwa lata temu, 29 lipca 2013, po raz ostatni był widziany na ulicy miasta Rakka. Tam został uprowadzony przez tzw. Państwo Islamskie (inna wersja: sam poszedł do ich kwatery, żeby negocjować uwolnienie zaprzyjaźnionego Kurda, i już  nie wrócił). Los o. Paolo do dziś nie jest znany. Jedni twierdzą, że wiedzą, gdzie była jego egzekucja, inni – że niedawno widzieli go żywego.

To legendarna postać, znana każdemu Syryjczykowi – tak chrześcijanom, jak i muzułmanom. Nie poznałem go osobiście. Ale czuję się z nim i z tym, co robił, związany. Długo by tłumaczyć, dlaczego, więc daruję sobie szerszy wywód. Staram się o nim pamiętać, proszę za niego.  A może – tego nie wie nikt – to on już prosi za nas?

Przypominam o nim dzisiaj, 29 lipca, bo mam ochotę opowiedzieć jego historię tym, którym trudno zrozumieć, kim są nasi spodziewani goście: chrześcijańscy uchodźcy Syrii. I co wielu z nich przeszło w ostatnich czterech latach.

Tym, którzy na forach internetowych wyżywają się na nich jako na ekstremistach islamskich, nie mam nic do powiedzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL