- Dzwony nie są w stanie was zastąpić. Waszych nóg potrzeba - mówił bp Andrzej Czaja.
W sobotni wieczór, w przeddzień uroczystości odpustowej ku czci św. Bartłomieja Apostoła, w kościele parafialnym w Głogówku bp Czaja poświęcił 5 nowych dzwonów. Święty Florian, Święty Jan Paweł II, Najświętsza Maryja Panna, Święty Bartłomiej i Święty Józef, bo takie imiona nadano instrumentom, po raz pierwszy zabrzmią na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia 8 grudnia.
– Piękne i okazałe dzwony są z pewnością waszą dumą i radością. I dobrze. Są też moją radością. Jestem bardzo wdzięczny wam wszystkim, że tak bardzo zmobilizowaliście się, aby te dzwony mogły pojawić się w świątyni – mówił w homilii bp Czaja. Przypominał, że dzwony od wieków są kościelnym znakiem sygnalizacyjnym. – Od VIII wieku upowszechniły się w Kościele i wzywają wiernych na zgromadzenia liturgiczne i do modlitwy. Są znakiem, który obwieszcza wielką radość: święcenia kapłańskie, wybór papieża, ustanowienie biskupa, ale znacznie częściej obwieszają o śmierci członka wspólnoty parafialnej – opowiadał biskup opolski. Podkreślił też: – W dzisiejszym czasie, gdy wielu chrześcijan zobojętniało, dzwony budzą sumienia, nie dają spać. Te dzwony będą heroldami Bożymi.
Biskup opolski przypominał jednak, że nawet najwspanialsze dzwony nie zastąpią ludzkiego głosu. – To my mamy być przedłużeniem dzwonów i zanosić drugiemu człowiekowi słowo Boże, Ewangelię. To nasze zadanie i dzwony nas nie wyręczą – mówił, tłumacząc, że do tego potrzebne jest zadbanie o żywą, autentyczną wiarę, o zbliżanie się co dnia do Jezusa. – Nie przyprowadzę do Jezusa człowieka, który jest daleko, jeżeli sam nie żyję Ewangelię – podkreślał biskup.
Wszystkie dzwony do głogóweckiego kościoła parafialnego wykonane są z brązu, a umieszczone na nich inskrypcje są w języku łacińskim. Ich tłumaczenie w czasie uroczystości poświęcenia dzwonów przestawił ks. proboszcz Ryszard Kinder.
Największy z dzwonów otrzymał imię Święty Józef. – Mamy w parafii sporą grupę członków Bractwa św. Józefa. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny jest głównym patronem Kościoła – wyjaśniał ks. Kinder. Na dzwonie umieszczono wezwanie: „Św. Józefie, patronie rodzin i Kościoła, módl się za nami” oraz fragment Psalmu 51: „Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, w ogromie swej litości zgładź nieprawość moją”. W Głogówku ten dzwon będzie słyszany tylko przy najważniejszych okolicznościach, m.in. na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, odpust parafialny, kiermasz czy wizytę biskupa.
Główny dzwon to Święty Bartłomiej, który będzie rozbrzmiewał w czasie największych świąt, przed każdą niedzielną Sumą, a także 24 sierpnia, w święto św. Bartłomieja. Widnieje na nim m.in. fragment Psalmu 113: „Od wschodu słońca aż po zachód jego niech imię Pańskie będzie pochwalone”.
Średni otrzymał imię Matki Zbawiciela i każdego dnia będzie wzywał do modlitwy "Anioł Pański". Ten dzwon został ufundowany przez miejscową wspólnotę parafialną wraz z duszpasterzami.
Kolejny dzwon otrzymał imię wielkiego krzewiciela Bożego Miłosierdzia – Świętego Jana Pawła II. Widnieje na nim wizerunek ojca świętego i jego papieski herb „Totus Tuus”. – Jako sentencja zostało umieszczone słynne zdanie papieża: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” – opowiadał ks. proboszcz.
Najmniejszy z nowo odlanych dzwonów został poświęcony św. Florianowi. – Ten patron od wieków istniał na kolejnych dzwonach naszej wieży – podkreślał ks. Kinder. Na dzwonie są wizerunek świętego, który gasi płonący budynek kościelny oraz werset z Listu św. Pawła do Rzymian: „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”.
– Duchowym owocem fundacji dzwonów, w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym Bożego Miłosierdzia, będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia codziennie o godz. 15 odmawiana w naszym kościele przed Najświętszym Sakramentem – podkreślił ks. proboszcz.
– Zapamiętajcie ten dzień. Nie tylko dlatego, że możecie być dumni, iż takie wspaniałe dzwony są poświęcone, otrzymały imiona i będą brzmieć. Ale też z tego powodu, że te dzwony nie są w stanie was zastąpić. Wy macie być przedłużeniem radosnej nowiny, którą one zwiastują, brzmiąc na wieży. Waszych nóg potrzeba. Chciejcie iść, bądźcie apostołami – apelował bp Andrzej do wiernych głogóweckiej parafii.
Dzwony zostały odlane w ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu.