Nowy numer 43/2020 Archiwum

Muzyczna sieć pomocy katedrze

Na koncercie "Młodzi dla Katedry" zaśpiewa Kamil Bednarek. Cegiełki można odbierać od czwartku 10 września w czterech miejscach.

– Wiele dzieje się wokół katedry opolskiej, która przeżywa swój renesans. W to wszystko nie mogłaby nie włączyć się młodzież. Oprócz tego, że młodzież zrobi to chętnie i z radością, ma to też funkcję wychowawczą. Katedra jest matką wszystkich kościołów w diecezji i dzieje się dobrze, gdy młodzież nabiera takiego przekonania i bierze na siebie część odpowiedzialności. Stąd próbujemy połączyć przyjemne z pożytecznym, włączając się w organizację koncertu Kamila Bednarka – podkreślał ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podczas konferencji prasowej w opolskiej kurii.

– Celem koncertu jest nie tylko wsparcie renowacji katedry. To ma być również ważne wydarzenie dla duszpasterstwa młodzieży. Wydarzenie, które zintegruje młodzież i pokaże ideę Światowych Dni Młodzieży – dopowiedział ks. Knieć.

Koncert „Młodzi dla Katedry” odbędzie się w piątek 25 września o 18.30 na placu Katedralnym w Opolu. Jako support wystąpi raper ks. Jakub Bartczak. Do wejścia na koncert upoważniają cegiełki na rzecz renowacji katedry opolskiej. Cegiełki w wysokości 25 zł będzie można nabyć od czwartku 10 września w czterech miejscach:

  • w kancelarii parafii katedralnej w Opolu;
  • w sekretariacie Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Diecezjalnym Centrum Życia i Rodziny (pl. Katedralny 4);
  • w Centrum ŚDM w diecezji opolskiej (plac Mickiewicza 1 w Opolu, od poniedziałku do piątku od 10.00 do 13.00 oraz od 18.00 do 20.00);
  • w Wydawnictwie i Drukarni Świętego Krzyża w Opolu (ul. Katedralna 4).

Pomysłodawcą koncertu, na który zaproszeni są wszyscy, nie tylko młodzież, jest firma ECO – Energetyka Cieplna Opolszczyzny. To firma ECO opłaciła gażę artysty. – Jesteśmy jednymi z sygnatariuszy listu intencyjnego o włączeniu się w pomoc dla katedry opolskiej. Długo zastanawialiśmy się z Kapitułą Odnowy Katedry Opolskiej, w jaki sposób najlepiej pomagać. Bezpośrednie przekazanie środków finansowych jest fajne, ale to jest jak podanie komuś ryby. Pomyśleliśmy, że razem z Kapitułą stworzymy sieć, która pozwoli połączyć nasze lokalne społeczeństwo w celu zapewnienia środków na odnowę katedry – wyjaśniał Maciej Sokólski z ECO. – Kamil Bednarek czuje się włączony w dzieło odnowy, a jego gaża została ustalona po minimalnych kosztach – dopowiedział Sokólski.

Przypomnijmy, że na dzieło odnowy opolskiej katedry potrzebnych jest ok. 20 mln zł. Konieczne jest uzbieranie ok. 5–6 mln zł wkładu własnego, który umożliwi sięgnięcie po pieniądze unijne przeznaczone na zabytki. – Katedra sama sobie nie pomoże. Wydaje się, że w tych nabrzmiałych czasach każdy temat, jak pomoc uchodźcom, pomoc dzieciom, pomoc ludziom starszym, jest bliższy życiu niż zabytki. Ale niestety to dziedzictwo, które przetrwało prawie osiem wieków, wymaga bardzo konkretnej pomocy – podkreślał ks. Waldemar Klinger, przedstawiciel Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, dziękując pomysłodawcom koncertu za gromadzenie społeczeństwa wokół dzieła renowacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama