Nowy numer 21/2018 Archiwum

Międzynarodowe Sanktuarium św. Anny

Dekret watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Noszący datę 26 sierpnia br. dekret „O ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny Matki Najświętszej Maryi Panny w Górze Świętej Anny, diecezja opolska” został zakomunikowany wiernym zgromadzony na Górze Świętej Anny podczas obchodów uroczystości wielkiego odpustu kalwaryjskiego ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

– Decyzja Kongregacji ds. Duchowieństwa skłania do objęcia szczególną modlitwą zarówno papieża Franciszka, jak i tych wszystkich, którzy w codzienności w Watykanie wspierają go w dźwiganiu odpowiedzialności za Kościół powszechny w niełatwych dzisiejszych czasach – powiedział biskup opolski Andrzej Czaja, który odczytał treść dekretu.

Kodeks Prawa Kanonicznego wyróżnia sanktuaria diecezjalne, centralne (narodowe) i światowe (międzynarodowe). Prośbę o nadanie Górze Świętej Anny tytułu sanktuarium międzynarodowego w imieniu franciszkanów przedstawił Kongregacji 15 września 2009 r. abp Alfons Nossol. Kongregacja przyznała ów status annogórskiemu sanktuarium, uznając kilka ważnych powodów. Zaliczono do nich m.in. cieszenie się szczególną sławą ze względu na wizytę św. Jana Pawła II i przyszłego papieża – kard. Josepha Ratzingera, odwiedziny ok. 300 tysięcy pielgrzymów z różnych krajów rocznie, usytuowanie w rejonie pogranicza polsko-czeskiego oraz niemieckiego oraz fakt, że wśród „celów istnienia sanktuarium jest także i ten, by było ono ważnym centrum nauczania wiary, pobożności i formowania sumień ludu górnośląskiego, scalając w jeden organizm kościelny ludzi o różnym pochodzeniu narodowym”.

Na następnej stronie publikujemy tłumaczenie pełnej treści dekretu.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma