Nowy numer 38/2023 Archiwum

Codzienna modlitwa za księży

"Módlmy się o świętych kapłanów" - zaapelował w liście pasterskim bp Andrzej Czaja.

„Jak Chrystus w Getsemani prosił uczniów, by czuwali z Nim w godzinę agonii, tak my, Wasi biskupi wraz z kapłanami, zwracamy się do Was z serdeczną prośbą, byście darem modlitwy umacniali nasze, często nadwątlone, ludzkie i kapłańskie siły, abyście poprzez trwanie przed Panem, wypraszali nam moc ducha i ciała” - ta prośba bp. Andrzeja Czai jest czytana w niedzielę 27 września w kościołach diecezji opolskiej.

„Cieszy nas bardzo, że na pierwszy rok do naszego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu zgłosiło się 29 młodych ludzi, którzy odkryli w sobie powołanie do kapłaństwa: 16 z diecezji gliwickiej i 13 z diecezji opolskiej. Jest to wyraz wielkiej Bożej łaskawości, ale też konkretny owoc naszej wspólnej modlitwy. Niestety, w naszej diecezji coraz bardziej borykamy się z brakiem dostatecznej liczby kapłanów. Coraz trudniej zapewnić należytą duszpasterską opiekę we wszystkich parafialnych wspólnotach. Bywają też sytuacje, wobec których kapłani czują się zupełnie bezradni. Odpowiedzialność jest ogromna, a jesteśmy tylko ludźmi; owszem, ludźmi dobrej woli i zatroskanymi o Wasze zbawienie, ale jednak słabymi” – napisał biskup opolski.

Ordynariusz poprosił wszystkich wiernych: „Byśmy sprostali zadaniu prowadzenia Was Bożymi drogami, lecz nie po swojemu, ale tak, jak Bóg chce, i byśmy nie byli dla Was zgorszeniem, lecz świadectwem żywej i dojrzałej wiary pociągali Was do Boga, potrzebujemy – każdy z nas i wszyscy bez wyjątku – wiele modlitwy, ciągle więcej i więcej. Trzeba bowiem, by wszyscy kapłani zostali objęci darem modlitwy, ponieważ – jak mawiał św. Jan Maria Vianney – »nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których ludzie się nie modlą«. Stąd wielka moja prośba: Siostry i Bracia, módlcie się wiele, zwłaszcza o świętość kapłańskiego życia i posługiwania, i w tej modlitwie nie ustawajcie!”.

Bp Czaja poinformował o powstaniu Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w intencji Kapłanów. Zostanie ono zainaugurowane w niedzielę 18 października Mszą św. kościele seminaryjno-akademickim w Opolu, która rozpocznie się o 15.00. Dzieło jest pokłosiem Roku Kapłańskiego.

„Celem Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w intencji Kapłanów jest dobre i owocne funkcjonowanie w każdej parafii grupy osób, które modlą się codziennie w intencji ojca świętego, biskupów i kapłanów naszej diecezji, w intencji naszego seminarium duchownego oraz nowych powołań kapłańskich” – wyjaśnił biskup opolski i podkreślił, że osoby, które włączą się w modlitwę za księży, zostaną objęte duszpasterską troską i formacją.

Patronami dzieła będą św. Jan Maria Vianney i św. papież Jan Paweł II, natomiast świętami patronalnymi będą: uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (dzień modlitw o świętość życia kapłanów) oraz święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego), a także wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera (4 sierpnia) i wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża (22 października). W te dni szczególnie wierni modlący się w intencji kapłanów oraz sami kapłani będą mogli uzyskać odpust zupełny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast