Nowy numer 43/2020 Archiwum

Katedra zmienna jak kobieta

Gdyby ktoś cofnął się w czasie o zaledwie 150 lat, nie poznałby tych murów.

Katedra zmienna jak kobieta   Widok na kolegiatę przed przebudową... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość O wyglądzie opolskiego kościoła, a później kolegiaty Świętego Krzyża w przeszłości opowiadała w środę, 23 września w Muzeum Śląska Opolskiego dr Joanna Filipczyk, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego.

Komu nie udało się dotrzeć na ten wykład, może wybrać się na prelekcję pod tym samym tytułem, którą dziś, 28 września (poniedziałek) o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu (ul. Minorytów 4) organizuje Śląskie Forum Krajoznawcze.

Bynajmniej dawny wygląd świątyni, będącej dzisiaj katedrą, nie jest oczywisty. Nie ma bowiem pełnych badań, które mogłyby wskazać jednoznacznie, jak przebiegała linia murów na przestrzeni wieków, jak zmieniał się jej kształt po kolejnych przebudowach.

- Te charakterystyczne wieże, które znamy, mają zaledwie 115 lat. Dzięki nim jednak kolegiata zaczęła wyróżniać się na tle innych budynków. Wcześniejsza bryła nie górowała znacząco nad nimi, łącznie z poprzednią wieżą. Fakt, że przez dłuższy czas wzniesiona była ona pojedyncza, niesymetrycznie ułożona, też nie był ewenementem. To, że budowla ta wreszcie otrzymała wieże według projektu Józefa Cimbolleka było możliwe jedynie dlatego, że zostało to tak zaplanowane, łącznie z położeniem fundamentów jeszcze w średniowieczu - opowiadała dr Joanna Filipczyk.

Katedra zmienna jak kobieta   ... i już po wzniesieniu obecnych wież Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Dawne wizerunki kolegiaty, zwłaszcza elewacji czołowej, znane z rycin, litografii i widokówek, zaskakiwały, ale też budziły sentyment. Jak się okazało, mury kryją jeszcze wiele tajemnic.

Swoimi przypuszczeniami co do nich prelegentka dzieliła się z obecnym na spotkaniu ks. Piotrem Maniurką, także historykiem sztuki, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Opolu. On także, korzystając z okazji, pokazał na fotografiach obecny stan katedralnych murów. Ich wygląd z bliska potwierdzał tylko konieczność przeprowadzenia remontu.

Spotkanie z cyklu „Akademia Wiedzy o Śląsku” pt. „Opolska katedra w ikonografii” uświetnił obecnością bp. Rudolf Pierskała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama