Nowy numer 42/2019 Archiwum

Winston w opolskiej filharmonii

O co my tę wojnę toczymy?

Fakt, że pracownicy instytucji kulturalnych (muzeum, biblioteka, teatr, filharmonia - więcej o tym tutaj) muszą żebrać o podwyżkę zarobków u samorządowców daje do myślenia.

Ludzie dbający o to, co w narodzie najważniejsze, co o narodzie stanowi -  zarabiają najniższą krajową lub w jej okolicach.

Mógłbym tu zarzucić Czytelników cytatami ze św. Jana Pawła II na temat roli kultury w życiu narodu. Ale kogo to przejmie? To przecież pięknoduchostwo. Nota bene -  pytanie do specjalistów - czy myśl Jana Pawła II o kulturze nie jest najbardziej w Polsce zaniedbaną częścią jego dziedzictwa?

Przytoczę za to dość znaną anegdotę z życia polityka, którego o brak realizmu nikt raczej nie posądzi. Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii naciskany przez swojego ministra wojny o zwiększenie wydatków na zbrojenia, zapytał skąd w budżecie wziąć pieniądze na dozbrojenie armii. Minister zaproponował cięcia w budżecie kultury. Na to Churchill: A mógłby mi pan przypomnieć, o co my tę wojnę toczymy?

Wiedział to Churchill, wiedzą inni.  My za kulturę możemy płacić o ile nam coś zostanie w kasie. Takie priorytety.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL