Nowy numer 48/2020 Archiwum

Będą sprzątać stare cmentarze

Strażacy i mieszkańcy gminy Murów od 15 lat przed uroczystością Wszystkich Świętych porządkują przedwojenne cmentarze.

Cztery stare, przedwojenne cmentarze w Okołach, Święcinach, Grabicach i Bukowie (gmina Murów) pozostałyby bez opieki, gdyby nie tamtejsi strażacy i mieszkańcy, którzy już po raz piętnasty przed uroczystością Wszystkich Świętych przeprowadzą akcję ich porządkowania.

Akcję zapoczątkował Andrzej Puławski- szef gminnego zarządu OSP, który później został wójtem gminy  Murów i pełni tę funkcję do dziś.

 – Kiedy w nocy na tych starych, uroczych cmentarzykach, widzę zapalone znicze, ten widok jest niesamowity. Tak jakby te duszyczki się cieszyły, że o nich pamiętamy. Nasi strażacy są na każde zawołanie – mówił Andrzej Puławski podczas ubiegłorocznej akcji sprzątania cmentarzy.

Na cmentarzach spoczywają głównie przedwojenni mieszkańcy tych pięknych okolic, przede wszystkim ewangelicy, ale są także pojedyncze groby powojenne.

Akcja, w której wezmą udział strażacy z Murowa, Zagwiździa, Radomierowic, Dębińca, Starych Budkowic, Bukowa, Grabczoka oraz mieszkańcy gminy Murów, rozpocznie się w najbliższą sobotę, 17 października, o godz. 9.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama