Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Dokument podpisany przez rektora UO prof. Stanisława Nicieję oraz marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę i wicemarszałka Romana Kolka dotyczy porozumienia w sprawie udostępnienia oddziałów szpitali prowadzonych przez samorząd województwa opolskiego do realizacji zadań dydaktycznych na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim. Ten nowy dla Opola kierunek kształcenia ma powstać na Uniwersytecie Opolskim.
- To historyczny moment, to historyczne wydarzenie z racji tego, że dopełniania wachlarz kierunków, które są w klasycznym uniwersytecie. Klasyczny uniwersytet, który stworzono w średniowieczu, to jest jeden z najfantastyczniejszych pomysłów jakie Europa dała światu - przekonywał prof. Stanisław Nicieja.
Uniwersytet Opolski, który powstał 22 lata, ma 8 wydziałów, dysponuje 48 budynkami, w tym 2 zamkami.
- Pamiętam, jak się walczyło o poszczególne kierunki: ekonomię, germanistykę, psychologię, prawo. Wtedy zawsze ta podejrzliwość, czy to nie jest na wyrost, czy to nie jest jakaś megalomania… Oto idziemy w kierunku otwarcia kierunku medycznego z perspektywą wydziału medycznego, co dopełnia wielką ideę uniwersytetu, który jest wielowydziałowy - tłumaczył rektor Nicieja, podkreślając, że to trend ogólnopolski, bo w ostatnim czasie na młodszych uniwersytetach w Zielonej Górze, Rzeszowie, Kielcach już udało się ten krok zrealizować.
- Opole jest wyposażone w świetne szpitale, czyste, eleganckie, zadbane, cenione w kraju. W tych szpitalach pracuje liczna załoga świetnych lekarzy. Sondowaliśmy, kto może z nami tworzyć kierunek lekarski. Tu musi być fundament, ponieważ nie możemy być wydziałem na kółkach, że ktoś ciągle dojeżdża. Wiemy, że kilkudziesięciu opolskich lekarzy jest po silnych doktoratach, są z możliwością robienia habilitacji. To jest cokół, z którego wychodzimy - wyjaśniał rektor.
Z kolei marszałek Andrzej Buła wyjaśniał, że do realizowania projektu utworzenia wydziału lekarskiego zaprasza wszystkich, którzy chcą w nim uczestniczyć.
- Jeżeli ktokolwiek widzi swoje miejsce w tworzonym wydziale lekarskim, to powinien sam zrobić pierwszy krok i powiedzieć: „Chcę z wami współpracować. W tym projekcie widzimy się jako instytucja, uczelnia partner” - mówił marszałek Buła.
Kolejne kroki to przygotowanie wniosku do 25 października. - W ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego jest zielone światło - powiedział marszałek.
- Cieszę się, że rozmowy pomiędzy Uniwersytetem Opolskim a naszymi szpitalami pokazały, że jest zainteresowanie rozwojem naukowym - mówił wicemarszałek Roman Kolek. - Dzisiejsze porozumienie z czasem skutkować będzie powołaniem szpitala klinicznego i oddziałów klinicznych w wielu szpitalach opolskich - wyjaśniał.
Podpisane 16 października porozumienie dotyczy szpitali, których organem tworzącym jest samorząd województwa opolskiego. Inne szpitale będą podpisywały z Uniwersytetem Opolskim oddzielne porozumienia.